Enzym, który mógłby zwalczać otyłość

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Endokannabinoidy w mózgu odgrywają kluczową rolę w regulacji przyjmowania pokarmu i wykorzystywania energii. Modulacja działania tych cząsteczek mogłaby pomóc w walce z otyłością - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego.

Na łamach „Nature Communications” opisali wyniki swojego najnowszego badania, które wykazało, że kontrola masy ciała u myszy jest silnie modulowana przez neurony znajdujące się w jądrze półleżącym, czyli regionie mózgu będącym częścią tzw. układu nagrody - głównego systemu motywującego zachowanie.

Już wcześniej wiadomo było, że jądro półleżące jest bardzo bogate w endokannabinoidy - neuroprzekaźniki odpowiedzialne za aktywację receptorów kannabinoidowych. Zauważono także, że obecny w mózgu enzym ABHD6 degraduje jedną z kluczowych cząsteczek z tej grupy - 2-arachidonoiloglicerol (2-AG), a jednocześnie zmniejsza masę ciała i chroni przed cukrzycą. Zespół z Montrealu postawił więc sobie pytanie, jak dokładnie enzym ten wpływa na apetyt i skłonność do tycia lub chudnięcia.

„Spodziewaliśmy się, że obniżenie poziomu ABHD6, a więc jednoczesne zwiększenie poziomu 2-AG, będzie stymulować spożycie pokarmu, w skutek zwiększenia sygnalizacji kannabinoidowej. Jednak ze zdziwieniem odkryliśmy, że gdy usunie się gen kodujący ABHD6 w jądrze półleżącym myszy, to motywacja do jedzenia się zmniejsza, za to zwiększa zainteresowanie aktywnością fizyczną” - powiedziała prof. Stephanie Fulton, główna autorka badania.

„Myszy pozbawione enzymu wolały spędzać więcej czasu na bieżni niż osobniki z grupy kontrolnej, która szybko stała się otyła i ospała” - wyjaśniła.

Dalsze eksperymenty pokazały, że wstrzykując ukierunkowany inhibitor ABHD6 do mózgów myszy, można było całkowicie uchronić zwierzęta przed przybieraniem na wadze i wzrostem masy ciała.

Autorzy badania potwierdzili także, że gryzonie, u których zablokowano gen kodujący ABHD6, nie wykazywały żadnych oznak niepokoju czy zachowań depresyjnych. Jest to, w ich opinii, bardzo istotna informacja, ponieważ Rimonabant - do niedawna stosowany lek wspomagający odchudzanie, który również oddziaływał na receptory kannabinoidowe w ośrodkowym układzie nerwowym - został wycofany z rynku po tym, jak przyjmujące go osoby zgłaszały silne skutki uboczne w postaci objawów depresyjnych i tendencji samobójczych.

Naukowcy z zespołu prof. Fulton mają nadzieję, że ich odkrycie utoruje drogę nowym terapiom zwalczającym otyłość oraz zaburzenia metaboliczne, np. cukrzycę typu 2.

Teraz zamierzają sprawdzić, czy inhibitory ABHD6 w podobny sposób będą działać na ludzi.(PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    „New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje

  • Fot. Adobe Stock

    Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera