Tworzenie szpitalnej bazy dydaktyczno-naukowej przewiduje porozumienie o współpracy między Katolickim Uniwersytetem Lubelskim a szpitalem w Radzyniu Podlaskim (Lubelskie). To kolejny element wspierania wydziału medycznego tej uczelni.
List intencyjny w sprawie współpracy podpisali w środę rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz dyrektor SPZOZ w Radzyniu Podlaskim Robert Lis - poinformowała uczelnia w komunikacie prasowym.
Współpraca uczelni i szpitala ma dotyczyć stworzenia szpitalnej bazy dydaktyczno-naukowej, która będzie wsparciem dla Collegium Medicum KUL. W skład Collegium wchodzi wydział medyczny, gdzie w ofercie są studia na kierunkach m.in. pielęgniarstwa, biotechnologii, dietetyki a w minionym roku akademickim uruchomiono tu kierunek lekarski.
Współpraca z uniwersytetem ma umożliwiać rozwój szpitala w Radzyniu Podlaskim, a w przyszłości zapewniać dopływ nowych kadr medycznych - lekarzy, pielęgniarek, położnych. Studenci KUL mieliby tam też odbywać praktyki.
Rektor KUL ks. prof. Kalinowski podkreślił, że rolą uniwersytetu jest m.in. „wychodzenie z nauką poza granice ośrodków akademickich”, wzmacnianie lokalnych społeczności i wspieranie ich rozwoju. „Pacjenci w pierwszej kolejności korzystają z opieki medycznej u siebie, w gminach i powiatach. Obok więc bazy klinicznej w Lublinie, chcemy wesprzeć placówki działające poza miastami uniwersyteckimi” – wskazał rektor.
Szpital w Radzyniu Podlaskim dysponuje 13 oddziałami, w tym m.in. dziecięcym, neurologicznym, chirurgicznym czy szpitalnym oddziałem ratunkowym.
To kolejna placówka medyczna, z którą KUL nawiązuje współpracę. Na mocy porozumienia z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie (największym szpitalem w regionie) mają tu powstać trzy oddziały kliniczne Wydziału Medycznego KUL. Będą to Klinika Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii oraz Klinika Neurochirurgii. Rektor KUL zapowiadał, że uczelnia zainwestuje w bazę kliniczną 100 mln zł ze środków, jakie otrzymała z budżetu państwa.
Wcześniej informowano też że uniwersytet nawiązał współpracę z Polikliniką Gemelli w Rzymie.
Utworzony w październiku 2022 r. wydział medyczny KUL wchodzi w skład Collegium Medicum KUL, które funkcjonuje od 1 września tego roku. Tworzą je także Instytut Nauk Medycznych, Instytut Nauk Biologicznych, Instytut Nauk o Zdrowiu oraz Centrum Badań Eksperymentalnych. Celem utworzenia Collegium Medicum KUL jest m.in. zwiększenie zakresu i obszarów badań medycznych oraz kształcenia studentów i kadry naukowej.
Katolicki Uniwersytet Lubelski jest najstarszą uczelnią w Lublinie. Powstał w 1918 r. Na siedmiu wydziałach studiuje tu ponad 8 tys. osób, w tym ok. 700 cudzoziemców. (PAP)
ren/ jpn/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.