Włochy/ Naukowcy: więcej turbulencji nad Europą z powodu zmian klimatycznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wraz ze zmianami klimatycznymi wzrosła liczba przypadków turbulencji podczas lotów na europejskich trasach, zwłaszcza w rejonie Morza Śródziemnego, nad Europą północną i Wielką Brytanią - wynika z ustaleń naukowców włoskiego Instytutu Geofizyzyki i Wulkanologii.

Włoscy eksperci przeanalizowali dane z ostatnich 44 lat, a rezultaty ich badań zostały opublikowane na łamach naukowego pisma "Geophysical Research Letters".

Jak podkreślono w publikacji, wyniki te pozwolą opracować nowe metody prognoz i strategii ograniczenia skutków turbulencji, by poprawić bezpieczeństwo i komfort pasażerów. 

W analizie odnotowano znaczny wzrost średnich i silnych turbulencji w ciągu ostatnich ponad czterech dekad.

"Szczególnie niebezpieczna jest tzw. turbulencja czystego nieba, w skrócie CAT, czyli nagłe zawirowania powietrza w bezchmurnej atmosferze, bo trudna jest do wykrycia i do przewidzenia"- wyjaśnił Tommaso Alberti z włoskiego Instytutu.

"To zaś stanowi ryzyko dla pilotów i pasażerów" - dodał. 

Jak zauważył Alberti, przypadki turbulencji nad Europą znacznie nasiliły się w wyniku globalnego ocieplenia. Ich nasilenie zależne jest od pory roku: są bardziej intensywne zimą i łagodniejsze latem. (PAP)

sw/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dwa gatunki człowiekowatych zeszły się 1,5 mln lat temu

  • Fot. Adobe Stock

    Nadmiar siedzenia szkodzi nawet młodym i aktywnym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera