Konferencja o środowisku filozoficznym na UMCS - już w piątek w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (wj/dw) PAP/Wojtek Jargiło
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (wj/dw) PAP/Wojtek Jargiło

"Filozofia w UMCS - pierwsze pokolenia, badania, tradycja" to temat konferencji organizowanej przez Wydział Filozofii i Socjologii w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia uczelni. Uczestnicy przypomną historię środowiska filozoficznego UMCS i postać zasłużonego dla wydziału prof. Narcyza Łubnickiego.

Konferencję tę organizuje Wydział Filozofii i Socjologii w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia istnienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wydarzenie odbędzie się 6 grudnia w auli Wydziału Filozofii i Socjologii (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4, Lublin). Rozpoczęcie planowane jest o godzinie 9:30.

Podczas konferencji zostanie przedstawiona 80-letnia historia środowiska filozoficznego uniwersytetu. Jego twórcą był prof. Narcyz Łubnicki, który już w pierwszym roku funkcjonowania uczelni organizował studia filozoficzne dla powstających wtedy wydziałów. Zainicjował także badania naukowe w dziedzinie logiki, metodologii nauk, historii filozofii, antropologii filozoficznej. Przez 30 lat pracy dydaktycznej i badawczej kierował wieloma katedrami, zakładami i zespołami, które wraz z rozwojem UMCS przeobraziły się w dzisiejszy Wydział Filozofii i Socjologii. Prof. Łubnicki wypromował sześcioro doktorów, którzy w kolejnych latach zostali profesorami, kontynuując główną problematykę badawczą swojego mistrza.

Narcyz Łubnicki tematy filozoficznych badań i światopogląd społecznie zaangażowanego filozofa i etyka sformułował w trakcie studiów w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie w końcu lat 20. XX w., a następnie podczas pracy jako asystent w WWP w Łodzi. Stopień doktora uzyskał w 1929 r. w Sorbonie. Czas okupacji spędził w Warszawie, Łodzi i pod Lublinem, gdzie prowadził tajne nauczanie młodzieży. Po przybyciu do Lublina w 1944 r. został jednym z pierwszych profesorów UMCS. Stworzył w Lublinie Polskie Towarzystwo Filozoficzne, którym kierował do 1971 r. W latach 1962–1965 był prorektorem UMCS, zaś w 1982 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa UMCS.

Podczas jubileuszowej konferencji auli wydziałowej zostanie nadane imię prof. Narcyza Łubnickiego. Zaprezentowany też będzie film dokumentalny prezentujący postać profesora. Byli i obecni pracownicy Instytutu Filozofii (dr hab. Józef Dębowski, dr hab. Wojciech Sady, dr hab. Tomasz Stefaniuk, dr hab. Jacek Paśniczek, dr hab. Marek Hetmański, dr hab. Honorata Jakuszko, dr hab. Teresa Pękala i inni) wygłoszą referaty, przedstawiając sylwetki filozofów, uczniów prof. Łubnickiego. Poruszone zostaną też tematy dotyczące dydaktyki i stanu współczesnych badań filozoficznych prowadzonych w Instytucie Filozofii UMCS.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Koji Murata, twórca drewnianego satelity, z wykładem na seminarium CBK PAN

  • fot. materiały prasowe

    Pokaz "2001: Odysei kosmicznej" z komentarzem naukowym - we wtorek w Krakowie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera