Start satelitów misji Proba-3 przełożony na czwartek

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Start dwóch sond kosmicznych misji Proba-3 z bazy Satish Dhawan w Indiach został przełożony ze środy na czwartek. Przyczyną była anomalia wykryta w jednostce kosmicznej Proba-3.

Tuż przed zaplanowanym na godz. 11.38 w środę startem rakiety nośnej PSLV-C59, która miała wynieść na orbitę dwie sondy misji kosmicznej Proba-3, kontrola lotu zadecydowała o przerwaniu operacji.

"Ze względu na anomalię wykrytą w statku kosmicznym PROBA-3, start PSLV-C59/PROBA-3 został przesunięty na jutro na godzinę 16.12 (11.42 czasu środkowoeuropejskiego - PAP)” - podała w serwisie X Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych, która odpowiada za dostarczenie na orbitę statków Europejskiej Organizacji Kosmicznej (ESA) w ramach tej misji.

Rozpoczęte w 2001 r. misje kosmiczne Proba mają charakter badawczo-eksperymentalny. Ich głównym celem jest testowanie satelitów przeznaczonych do obserwacji Ziemi.

W tworzeniu misji Proba-3 Europejskiej Agencji Kosmicznej wzięło udział 40 firm i instytucji z 14 krajów, w tym siedem polskich podmiotów. Inżynierowie z CBK PAN odpowiadali m.in. za budowę koronografu, w szczególności jego zasilanie, komputer pokładowy oraz przekazywanie danych. Z kolei w gestii naukowców z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN jest rozwijanie oprogramowania naukowego misji oraz planowanie pracy instrumentu na orbicie.

Satelity misji Proba-3 wyniesie na orbitę rakieta Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV-XL) z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota w Zatoce Bengalskiej (Indie). Start planowany jest obecnie na 5 grudnia na godz. 11.42 czasu środkowoeuropejskiego.(PAP)

abu/ bar/ klt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W środę startują satelity misji Proba-3 współtworzonej przez Polaków

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: bez danych satelitarnych nie mogą funkcjonować rolnictwo, wielki biznes czy wojsko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera