Pod fundamentami średniowiecznego zamku w Almadzie, na zachodzie Portugalii, znaleziono fragmenty islamskiego mieszkania sprzed XI w.. Powstało w czasach, kiedy Półwysep Iberyjski znajdował się pod muzułmańskim panowaniem.
Almada odbita w 1147 r. przez wojska dowodzone przez króla Portugalii Alfonsa I Zdobywcy od kilku lat jest przedmiotem studiów archeologicznych kierowanych przez Andre Teixeirę z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie.
W rozmowie z mediami prof. Teixeira wyjaśnił, że trudność podczas prowadzonych na terenie XII-wiecznego zamku badań stanowi fakt, że teren ten podlega pracom remontowym, a dodatkowo jego część należy do rozmaitych podmiotów prywatnych i publicznych, co komplikuje prace wykopaliskowe.
W trakcie prowadzonych w drugiej połowie 2024 r. poszukiwań kierowana przez niego ekipa natrafiła na ślady pozostałości wyznawców islamu z XI w., a także dwa ludzkie szkielety, które prawdopodobnie pochodziły z okresu zasiedlenia tego terenu po odbiciu go z rąk muzułmanów.
Jak przypuszczają naukowcy, zamek w Almadzie mógł powstać pod koniec XII w. w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się zamieszkana przez Arabów osada. Przesłanką do takiego twierdzenia jest fakt, że w jednym z czterech wykonanych przy murach zamku odwiertach znaleziono materiał typowy dla ówczesnych domostw muzułmańskich.
"Z wydobytych przez nas materiałów są fragmenty ścian domu. W miejscu tym znajdował się budynek mieszkalny, którego ściany zawierały w sobie stiuk z zaprawą wapienną" - wyjaśnił archeolog Telmo Antonio, dodając, że znaleziona tam ceramika także wskazuje, że w miejscu budowy zamku mieszkała wcześniej ludność muzułmańska.
Portugalski naukowiec sprecyzował, że osada ta była “niewielka i mieściła się w obrębie dzisiejszych murów zamku”.
Telmo Antonio wyjaśnił, że istnieje domniemanie, że Arabowie zasiedlili teren, na którym wcześniej istniała osada zamieszkała przez Rzymian, a nawet przez ludność z epoki żelaza. Dodał, że ruiny takich budynków znajdowano bowiem wcześniej w pobliżu zamku w Almadzie.
Według portugalskich archeologów głównym problemem w prowadzeniu dalszych prac wykopaliskowych w Almadzie stanowi fakt, że w miejscu, pod którym mogą znajdować się ważne dla badań obiekty, stoi aktualnie posterunek portugalskiej żandarmerii.
Z Almady Marcin Zatyka (PAP)
zat/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.