Uczelnie i instytucje

Katowice/ Wystąpienie noblisty i 20 scen podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki wystąpi laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. Johannes Georg Bednorz. Organizatorzy w czasie środowej konferencji prasowej przedstawili 20 scen, gdzie dyskusje będą dotyczyły m.in. sztucznej inteligencji.

8. Śląski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 7-9 grudnia tego roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

„Dzieje się to właściwie jako finał 50 festiwali nauki, ponieważ tak sobie skonstruowaliśmy obchody Europejskiego Miasta Nauki, że podzieliliśmy cały ten rok na 50 tematycznych tygodni, gdzie tłumy naukowców codziennie od rana do wieczora opowiadały o tym, co dzieje się fascynującego w nauce (…), a co może być interesujące i pożyteczne dla społeczeństwa” – powiedział rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 r. Katowicom przyznała organizacja EuroScience oraz Komisja Europejska. Prof. Koziołek podkreślił, że nie udałoby się to, gdyby nie Śląski Festiwal Nauki, który jest jednym z największych tego typu europejskich wydarzeń.

W związku z tym 8. Śląski Festiwal Nauki będzie podsumowaniem działań w ramach Europejskiego Miasta Nauki. Przygotowano scenę Europejskiego Miasta Nauki, a także m.in. przegląd najciekawszych wydarzeń z 50 tygodni tematycznych oraz specjalny Wieczór Miasta Nauki.

Prof. Ryszard Koziołek zapowiedział, że podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki zaprezentowane zostaną trwałe efekty wynikające z tego tytułu, takie jak Program Naukowy dla Śląska, koncepcja Zielonej Strefy Nauki oraz mapa Sieciowego Centrum Nauki.

Wśród 20 scen tegorocznego festiwalu nowością będzie m.in. specjalna scena, na której przedstawiciele różnych dyscyplin nauki, biznesu oraz sztuki będą dyskutowali nad sztuczną inteligencją, która według organizatorów „wkroczyła w niemal wszystkie dziedziny życia, rewolucjonizując medycynę, edukację, biznes, przemysł, prawo, sztukę i kulturę”.

Nowością będzie także Kawiarnia Literacka przygotowana we współpracy z trzema festiwalami literackimi z woj. śląskiego: AGLO Festiwalem, Festiwalem Przestrzeń Słowa oraz Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”. Zaplanowano tam m.in. rozmowy o literaturze i fotografii, atrakcje dla dzieci i młodzieży oraz koncerty.

Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki wystąpi laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 1987 r. prof. Johannes Georg Bednorz. Doceniono go za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali. Zapowiedziano też udział m.in. astrobiologa prof. Lewisa Dartnella, który zajmuje się poszukiwaniem życia mikrobiologicznego na Marsie, a także 18-krotnego mistrza świata w konkurencjach szybowcowych Sebastiana Kawy, który w tym roku jako pierwszy człowiek przeleciał szybowcem nad K2.

Podczas festiwalu wręczona zostanie Śląska Nagroda Naukowa.

Szczegółowy program 8. Śląskiego Festiwalu Nauki będzie można zobaczyć na stronie internetowej.

Udział w festiwalu jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji online, aby móc wejść do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i swobodnie korzystać z wszystkich atrakcji. Wydarzenia z ograniczoną liczbą miejsc (np. warsztaty) objęto dodatkową rejestracją.

Zarejestrowani uczestnicy 8. Śląskiego Festiwalu Nauki otrzymują praktyczne wskazówki i informacje o programie. Ponadto będą mogli skorzystać z biletów umożliwiających darmowy dojazd na wydarzenie transportem publicznym ZTM.

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Śląskiego Festiwalu Nauki. (PAP)

pato/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera