Zbudowany przez KP Labs satelita Intuition-1 obchodzi rocznicę działania na orbicie. W tym czasie przesłał masę cennych informacji zgromadzonych m.in. dzięki pracującemu na pokładzie unikalnemu procesorowi do przetwarzania obrazów jeszcze w kosmosie.
11 listopada 2023 r. w kosmos wystrzelony został Intuition-1 – zbudowany przez firmę KP Labs demonstracyjny satelita, przeznaczony do hiperspektralnego obrazowania Ziemi.
Hiperspektralność oznacza, że jego instrumenty przyglądają się planecie w bardzo szerokim zakresie pasma elektromagnetycznego – dużo szerszym niż tylko np. światło widzialne. Zastosowany sensor wykorzystuje bowiem aż 192 pasma.
Jak podkreślają eksperci firmy, tak duża liczba informacji umożliwia precyzyjną identyfikację i analizę różnych substancji, typów roślinności, minerałów i innych materiałów na powierzchni Ziemi.
Ponadto satelita wyposażony jest w unikalny procesor - Leopard DPU, który pozwala na przetwarzanie tak uzyskiwanych złożonych obrazów jeszcze na orbicie, z użyciem algorytmów sztucznej inteligencji. Pozwala to na znaczące zmniejszenie zużycia zasobów i ograniczenie czasu przetwarzania danych na Ziemi.
W ciągu roku swojego działania satelita okrążył Ziemię prawie 5,5 tys. razy.
Jak poinformowało KP Labs w komunikacie przesłanym PAP, Intuition-1 wykonał w tym czasie szereg operacji, które potwierdziły efektywność jego systemów. Satelita dostarczył obrazy z takich miejsc, jak Polska, Brazylia, Arabia Saudyjska, a także Utah Lake w USA, gdzie obrazowanie ujawniło szczegóły gęstości wegetacji.
Leopard DPU w czasie rzeczywistym wykrywał obecność chmur, dokonywał analizy urbanistycznej, wskazywał wielkość terenów zielonych czy pokazywał ukształtowanie terenu.
„Intuition-1 nie tylko działa nieprzerwanie od roku, ale udowodnił także, jaki potencjał kryje się w przetwarzaniu danych bezpośrednio na orbicie. To niezwykle udany przykład autonomicznego przetwarzania danych w przestrzeni kosmicznej oraz obrazowania hiperspektralnego. Ostatni rok dostarczył nam cennych praktycznych doświadczeń i wiedzy, które wykorzystamy przy rozwoju kolejnych naszych projektów” - powiedział cytowany w komunikacie Michał Zachara, wiceprezes KP Lab.
Intuition-1 nie jest jedynym urządzeniem KP Labs wyposażonym w pokładowy procesor obsługujący sztuczną inteligencję.
Podobne rozwiązania wykorzystywane są już w misji Phi-Sat-2, dedykowanej autonomicznemu przetwarzaniu danych obserwacyjnych Ziemi. System wspiera szybką identyfikację zagrożeń środowiskowych, jak katastrofy naturalne i zanieczyszczenia.
Technologia przetwarzania danych z Intuition-1 zostanie też rozwinięta i zastosowana w planowej na przyszły rok misji ESA M-Argo, której celem jest badanie niedużej asteroidy odległej o 150 mln km. Leopard DPU pozwoli na analizę danych bezpośrednio na pokładzie sondy, co przyspieszy rozpoznawanie cech powierzchni asteroidy i obecnych w niej surowców.
Jednostka Leopard znajdzie się także na pokładzie ISS, służąc jako moduł testowy dla naukowców, przedsiębiorców i studentów z całego świata.
Warto przypomnieć, że KP Labs za swój wkład w rozwój sektora kosmicznego otrzymało 7 listopada br. Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.(PAP)
Marek Matacz
mat/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.