Wrocław/ W szpitalu uniwersyteckim działa poradnia uroginekologiczna

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od listopada działa nowa poradnia uroginekologiczna. Lekarze pomogą pacjentkom, które mają problem z zaburzeniem statyki narządu rodnego i z nietrzymaniem moczu.

Rzecznik szpitala Tomasz Król poinformował w przesłanym PAP komunikacie, że aby skorzystać z usług poradni uroginekologicznej w USK, trzeba mieć skierowanie do poradni ginekologicznej i zarejestrować się na wizytę.

Cytowany w komunikacie kierownik Uniwersyteckiego Centrum Położnictwa i Ginekologii USK dr hab. Tomasz Fuchs podkreślił, że dzięki nowej poradni poprawi się komfortu życia pacjentek z zaburzeniami statyki narządu rodnego.

„Jest kilka grup pacjentek, które mogą potrzebować pomocy. Po pierwsze to jest grupa pacjentek po porodach i to nieważne, czy poród zakończył się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. Dziewięć miesięcy ciąży to jest okres zwiększonego ciśnienia w obrębie jamy brzusznej i ucisku na przeponę miednicy. W związku z tym u takich ciężarnych, nawet najzdrowszych, potrafi się pojawić nietrzymanie moczu w ciąży. Ponadto w okresie połogu z powodu braku estrogenów problem się nasila” – powiedział lekarz.

Dodał, że drugą grupę stanowią kobiety w okresie menopauzalnym, czyli pacjentki, niekiedy po wielu porodach, u których tkanki łączne z wiekiem wiotczeją.

„W wielu przypadkach wystarczy podanie miejscowo estrogenów, innym razem mogą zostać zalecone ćwiczenia. W poradni uroginekologicznej USK we Wrocławiu pacjentki spotkają zarówno lekarzy ginekologów, jak i fizjoterapeutów, bo nie każda kobieta będzie wymagała od razu operacji. Specjaliści nauczą, jak prawidłowo ćwiczyć, także w domu, żeby osiągnąć najlepsze efekty” – napisano w komunikacie. (PAP)

Roman Skiba

ros/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera