Dr Grzesiowski: byłoby dobrze, gdyby przeciwko COVID-19 szczepiło się 2-3 mln osób

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Byłoby dobrze, gdyby przeciwko COVID-19 szczepiło się 2-3 mln osób w sezonie - powiedział w środę dziennikarzom główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Nową szczepionką zaszczepiło się do tej pory ok. 100 tys. osób.

W ocenie szefa GIS szczepienia przeciwko COVID-19 wpisały się już w cykliczne szczepienia sezonowe. "Większość osób, które interesuje się nimi to seniorzy i osoby przewlekle chore" - powiedział i zaznaczył, że "jest pewnego rodzaju sukcesem", że prawie 100 tys. osób zaszczepiło się w ciągu tygodnia od udostępnienia nowej, bezpłatnej szczepionki.

"Ludzie szeroko ruszyli na szczepienia. Nie spodziewamy się jednak, że te szczepienia obejmą wiele milionów osób. Są one obecnie zdecydowanie zalecane dla osób przewlekle chorych i seniorów. Choć byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy osiągnęli 2-3 mln wyszczepialności, jak jest przeciwko grypie" - zaznaczył.

Zdaniem Pawła Grzesiowskiego popularność szczepień byłaby większa, gdyby pojawiła się połączona szczepionka przeciwko COVID-19 i grypie. "To byłoby znakomite ułatwienie dla wielu osób, bo dziś to kręta ścieżka, by się zaszczepić" - stwierdził.

W poniedziałek resort zdrowia przekazał, że przeciwko COVID-19 zaszczepiło się ponad 100 tys. osób, a kolejnych niemal 40 tys. osób zapisało się na szczepienie za pośrednictwem e-rejestracji. "Szczepionki są dostępne i na bieżąco przekazywane do punktów szczepień – aptek oraz podstawowej opieki zdrowotnej" - poinformowało ministerstwo.

W środę odbył się Kongres Zdrowia Publicznego z okazji 70-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz państwowych, samorządów zawodowych, parlamentarzyści, naukowcy działający w obszarze zdrowia publicznego oraz pracownicy inspekcji.

Paweł Grzesiowski w przemówieniu do pracowników i gości podkreślił, że rolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest wskazywanie właściwych wyborów zdrowotnych.(PAP)

akar/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Specjalista chorób zakaźnych o wirusie polio w ściekach: nie ma powodów do obaw

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: POChP to 4. przyczyna zgonów ludzi na świecie, a wciąż jest mało znana

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera