Uczelnie i instytucje

Trwa nabór do 48. Wyprawy Polarnej na Spitsbergen – nie tylko dla naukowców

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nie trzeba być naukowcem ani mieć doświadczenia pracy w rejonach polarnych, aby zostać członkiem ekspedycji do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Jeszcze do 22 listopada potrwa nabór do 48. Wyprawy Polarnej IGF PAN.

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego jest położona w południowo-zachodniej części Spitsbergenu - największej wyspie archipelagu Svalbard, za północnym kołem podbiegunowym. Instytut Geofizyki (IGF) PAN, który zarządza tym miejscem, poszukuje chętnych do wzięcia udziału w dwóch grupach: zimującej (całorocznej) oraz letniej.

W ramach grupy zimującej (na okres: czerwiec 2025 r. - lipiec 2026 r.) poszukiwani są: meteorolog (3 stanowiska), specjalista ds. monitoringu środowiska / oceanograf-hydrolog, geofizyk-elektronik, a także informatyk, mechanik i konserwator.

Z kolei w ramach grupy letniej (czerwiec 2025 r. - wrzesień 2025 r., choć są wyjątki) poszukiwani są: pracownik techniczny (2 stanowiska), administrator / asystent terenowy oraz kucharz i asystent kucharza.

Obok wymaganych kwalifikacji, które są dostępne w ogłoszeniu na stronie stacji, dodatkowymi atutami są m.in. ukończenie kursów medycznych, znajomość języków obcych (w szczególności języka angielskiego) czy patent motorowodny.

„Ponadto, oprócz umiejętności wymaganych od kandydatów na konkretnych stanowiskach, bardzo istotne są cechy charakteru takie jak otwartość na zmiany i elastyczność, umiejętność współpracy w grupie, ale też przebywania samemu ze sobą czy pogodne usposobienie. Pomaga to zwłaszcza w okresie nocy polarnej, kiedy pracownicy stacji przebywają w zamkniętej, kilkuosobowej grupie” – powiedziała Nauce w Polsce Dagmara Bożek z Działu Komunikacji Naukowej i Promocji IGF PAN.

Dodała, że rekrutacja ma charakter otwarty, co oznacza, że każdy, kto spełnia wymagania zawarte w ogłoszeniu o pracę, może zgłosić swoją aplikację.

„Wbrew utartym wyobrażeniom, wcale nie trzeba być naukowcem lub posiadać doświadczenie pracy w rejonach polarnych, choć oczywiście uczestnik czy uczestniczka ekspedycji wiążą się zawodowo na jakiś czas ze środowiskiem naukowym. Udział w wyprawie polarnej to niewątpliwie wielka przygoda” – zachęcała Dagmara Bożek, była uczestniczka dwóch całorocznych wypraw (do Arktyki i Antarktyki).

Szczegółowe informacje na stronie stacji.  (PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.07.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Albert Zawada

    Gzik: w MNiSW trwają prace nad rozwiązaniami systemowymi ws. finansowania projektów wieloletnich

  • 06.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L), rektor SGH Piotr Wachowiak (P) i kanclerz uczelni Marcin Dąbrowski (C) na konferencji ,,Dodatkowe 200 mln zł na akademiki”, 6 bm. w wyremontowanym Domu Studenckim "Grosik" SGH w Warszawie. (ad) PAP/Leszek Szymański

    Wieczorek: resort nauki wspólnie z Warszawą planuje rozbudowę akademików na Jelonkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera