Historia i kultura

Szklany paciorek mieczowy znaleziono na tczewskich polach

Źródło: Bartosz Świątkowski
Źródło: Bartosz Świątkowski

Szklany paciorek mieczowy, zachowany niemal w połowie, odnalazł w Tczewie członek Klubu Odkrywców Pomorza. Ciemnozielony paciorek złożono najprawdopodobniej w ofierze w pierwszych wiekach naszej ery - informuje Klub Odkrywców Pomorza.

Paciorek “niewidoczny” dla wykrywaczy metali znalazł na tczewskich polach Bogdan Gruchot z Klubu Odkrywców Pomorza i przekazał do identyfikacji archeologowi Bartoszowi Świątkowskiemu, wiceprezesowi Klubu.

Jak wyjaśnia Bartosz Świątkowski, pierwotnie paciorek miał najprawdopodobniej średnicę około 5 cm. W przekroju poziomym jest on kolisty, a w pionowym wklęsło wypukły. Wykonany ze szkła o barwie ciemnozielonej, dodatkowo ozdobiony jest intarsjowanym ornamentem stworzonym przy użyciu szkła o barwie białej. Szklane białe nitki zdobiące wypukłą stronę paciorka układały się w zwielokrotniony motyw girlandy.

“Tego typu paciorki należą do znalezisk niezwykle rzadkich. Jednocześnie nastręczają sporo trudności interpretacyjnych co do ich funkcji. Większość z nich to bowiem tzw. znaleziska luźne. W literaturze często określane są jako +magiczne paciorki+. Uznaje się je za elementy wrzecion (przęśliki), wisiorki, czy też za paciorki mieczowe” - wyjaśnia w informacji przesłanej Nauce w Polsce Bartosz Świątkowski.

Niemal identyczny artefakt odkryto w depozycie bagiennym w Thorsberger Moorfund (południowa Jutlandia, Niemcy). W tym przypadku znalezisko pochodziło z miejsca, w którym u schyłku okresu rzymskiego (III-IV w. n.e.) złożono w formie ofiary z łupów pobitewnych znaczną liczbę broni. Dlatego zabytek ten został jednoznacznie zinterpretowany jako paciorek mieczowy. Przy czym najprawdopodobniej nie zdobił on głowicy miecza, lecz został dowieszony do pochwy jako forma amuletu.

Tczewski paciorek również odkryto na terenie podmokłym. Jak tłumaczy Świątkowski, zbliżony kontekst odkrycia, a także podobieństwo pod względem rozmiaru, formy i zdobienia do artefaktu z obszaru dzisiejszych Niemiec, pozwala określić go również jako paciorek mieczowy, który najprawdopodobniej został złożony w ofierze do istniejącego dawniej w tym miejscu zbiornika wodnego, u podnóża osady datowanej na okres wpływów rzymskich i wędrówek ludów (I/II-V/VI w. n.e.).(PAP)

Nauka w Polsce

ekr/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera