Uczelnie i instytucje

Rzeszów/ W piątek naukowcy z Politechnicznej Sieci Via Carpatia pokażą swoje projekty

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Śmigło dla dronów z napędem elektrycznym, stół pobierczy do diagnostyki oraz innowacyjny moduł magazynu energii – to tylko niektóre z projektów powstałych w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Zostaną zaprezentowane podczas piątkowej konferencji w Rzeszowie.

Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powstała w kwietniu dwa lata temu. Tworzą ją trzy uczelnie techniczne: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Lubelska i Politechnika Białostocka. Połączyły siły, żeby m.in. tworzyć innowacyjne kierunki studiów, budować międzyuczelniane zespoły badawcze i komercjalizować wyniki swoich badań.

Naukowcy z PRz m.in. skonstruowali prototyp śmigła dla dronów wyposażonych w napęd elektryczny. Badacze z Lublina stworzyli innowacyjny moduł magazynu energii, w którym wykorzystuje się wodę szarą do chłodzenia oraz gaszenia ogniw elektrochemicznych. Z kolei efektem pracy zespołów badawczych z trzech uczelni technicznych jest demonstrator stołu probierczego do diagnostyki wstępnej wtryskiwaczy gazowych, w tym wodorowych.

„Wszystko to będzie można zobaczyć i sprawdzić jak działa” – podkreśliła w rozmowie z PAP Anna Worosz z Politechniki Rzeszowskiej, która jest też organizatorem piątkowej konferencji „Praktyczny wymiar innowacji – szkoła, biznes i uczelnia w dążeniu do novum”.

W ramach konferencji odbędą się dwa panele. Jeden dla uczniów, podczas którego zostanie zaprezentowany bolid elektrycznego Studenckiego Koła Naukowego PRz Racing oraz samolot udźwigowy Studenckiego Koła Naukowego Euroavia, drugi panel dedykowany jest przedsiębiorcom.

„Uczestnicy konferencji będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi i technologicznymi oraz nawiązać kontakty biznesowe i akademickie w obszarze nauki i technologii. Podczas spotkania zostanie poruszana też problematyka dotycząca edukacji jutra – cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji społeczeństwa w sektorze administracji i biznesu” – przekazała Anna Worosz.

Konferencja rozpocznie się w piątek w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Początek o godz. 9. (PAP)

al/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Marcin Kowalski/WAT

    Optoelektronicy pomagają diagnozować guzy mózgu

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska

    Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują bezzałogową łódź, która ma przepłynąć Atlantyk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera