Masa ciała matki jednym z najważniejszych czynników zdrowej ciąży

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nadwaga jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powikłań w czasie ciąży i porodu. Interwencje promujące zdrową masę ciała mają potencjał zapobiegania powikłaniom u wszystkich ciężarnych - ustalili naukowcy ze Szwecji.

Wyniki swojego badania opublikowali w prestiżowym „The Lancet Public Health” (http://dx.doi.org/10.1016/S2468-2667(24)00188-9).

Badacze z Linköping University i Karolinska Institutet śledzili przebieg prawie dwóch milionów ciąż i wszystkie porody, do których doszło w Szwecji w latach 2000-2020. Uwzględnili osiem powikłań, jakie mogą mieć wpływ na matkę lub płód zarówno w czasie ciąży, jak i porodu. Wykorzystując dane z kilku krajowych rejestrów medycznych, zbadali związek między BMI kobiety podczas pierwszej wizyty przedporodowej a późniejszymi powikłaniami. Chcieli ustalić nie tylko wpływ masy ciała na przebieg ciąży, ale także to, czy narodowość i kraj pochodzenia matki mają tu znaczenie.

Jak wyjaśnili w swojej publikacji, w Szwecji i wielu innych państwach o wysokich dochodach występują duże nierówności w okołoporodowym zdrowiu kobiet. Już wcześniej ustalono, że osoby, które przybyły tu z innych krajów, migrantki, są bardziej narażone na różne komplikacje ciążowe w porównaniu do pań urodzonych na miejscu. Ryzyko komplikacji jest szczególnie wysokie u kobiet pochodzących z niektórych części świata i nie jest jasne, z czego to wynika. Jednym z możliwych czynników jest masa ciała.

„Wiemy, że nadwaga i otyłość są powiązane z wieloma komplikacjami w czasie ciąży i porodu wśród mieszkanek Szwecji. Dlatego chcieliśmy zbadać, czy nierówności w powikłaniach ciąży u kobiet urodzonych w różnych krajach można choć w pewnym stopniu wyjaśnić różnicami w masie ciała” - powiedział kierujący zespołem badawczym dr Pontus Henriksson.

Ostatecznie okazało się, że nadwaga i otyłość przyczyniają się do szerokiego zakresu niekorzystnych wyników ciąży we wszystkich populacjach, co - w opinii autorów - zasługuje nie tylko na uwagę lekarzy, ale też osób odpowiedzialnych za zdrowie publiczne.

Naukowcy oszacowali również, w jakim stopniu można by uniknąć niektórych komplikacji, takich jak cukrzyca ciążowa, gdyby wszystkie kobiety miały prawidłową masę ciała w momencie zajścia w ciążę.

„Doszliśmy do wniosku, że około połowie wszystkich przypadków cukrzycy ciążowej można by zapobiec. Dotyczy to wszystkich kobiet, wszystkich narodowości” - podkreślili.

Ich zdaniem działania mające na celu promowanie zdrowej masy ciała mogą pomóc wszystkim kobietom w wieku rozrodczym oraz ich przyszłym dzieciom.

„Zdrowa masa ciała jest dobra dla każdego. Ważne, aby dbać o nią od początku życia, ponieważ gdy otyłość się już rozwinie, trudno ją leczyć” - podsumował dr Henriksson.

Badacze sprawdzili również, czy niedowaga, podobnie jak nadwaga, ma negatywny wpływ na zdrowie reprodukcyjne. Ku ich zaskoczeniu zbyt niska masa ciała nie miała istotnego wpływu na badane powikłania.(PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera