Psy zanieczyszczają londyńskie stawy środkami przeciw pasożytom

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Większość właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy, że środki przeciwko pchłom i kleszczom są szkodliwe dla organizmów żyjących w wodzie, co sugeruje, że większa świadomość mogłaby złagodzić ten problem - informuje pismo „Science of The Total Environment”.

Badanie jakości wody przeprowadzili w londyńskim parku Hampstead Heath naukowcy z Imperial College London, University of Sussex, London School of Hygiene and Tropical Medicine oraz Royal Veterinary College we współpracy z Heath & Hampstead Society i City of London Corporation.

Jak się okazało, stawy, w których mogą pływać psy, zawierają niebezpieczne poziomy dwóch pestycydów szkodliwych dla bezkręgowców - imidakloprydu i fipronilu.

Pestycydy te są stosowane u kotów i psów jako środki przeciw pasożytom - w postaci preparatów "spot-on" (nakrapianych na sierść) i obroży przeciw pchłom. Mimo wcześniejszego szerokiego stosowania, imidaklopryd i fipronil zostały w Wielkiej Brytanii zakazane do użytku rolniczego w 2018 r. ze względu na ich toksyczność dla pszczół i innych ważnych dla środowiska owadów.

Nowe badanie (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048969724068426) dowodzi, że pływające psy mogą zanieczyszczać wodę, gdy chemikalia te spływają z ich sierści. W stawach w których pływały psy średnie stężenia imidakloprydu i fipronilu wynosiły odpowiednio 309 ng/L i 32 ng/L, co ponad 20 razy przekraczało poziom uznany za szkodliwy dla bezkręgowców. W stawach, gdzie psy nie mogły pływać, nie wykryto żadnych śladów tych pestycydów.

Autorzy badania przeprowadzili również ankietę wśród 101 właścicieli psów, którzy przyprowadzali swoje psy do Hampstead Heath. 86 proc. respondentów nie było świadomych potencjalnej szkody dla środowiska spowodowanej przez środki przeciw pasożytom, a 94 proc. stwierdziło, że ochrona przyrody byłaby ważnym czynnikiem przy wyborze produktów dla ich psów.

Autorzy zalecają, aby właściciele psów rozważyli bardziej ostrożne podejście do środków przeciw pasożytom i stosowali je tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne. Dobrze byłoby także, aby właściciele psów byli świadomi zagrożeń związanych z pływaniem pupili w stawach po zastosowaniu tych środków.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jadowity skorupiak z podwodnych jaskiń Majów wytwarza potencjalne leki

  • Fot. Adobe Stock

    Badania/Po Covid-19 przez trzy lata dwukrotnie większe ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera