Dr Opala o Noblu: warto zrozumieć, jak działa AI i sztuczne sieci neuronowe, by umiejętnie z nich korzystać

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nagroda Nobla z fizyki dotyczy narzędzia wykorzystywanego na każdym kroku: sztucznych sieci neuronowych. W tym kontekście warto, byśmy zwrócili większą uwagę na to, co kryje się za narzędziami sztucznej inteligencji, z których powszechnie dziś korzystamy - komentuje dr Andrzej Opala z Wydziału Fizyki UW.

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z fizyki, John Hopfield i Geoffrey Hinton, rozwinęli metody, które dziś stanowią podstawę uczenia się sztucznych sieci neuronowych. Dzięki temu możliwa jest m.in. szybsza analiza, bądź przetwarzanie nawet ogromnych zbiorów danych, co ma szczególne zastosowanie w dziedzinach takich jak medycyna, fizyka czy inżynieria materiałowa.

Źródło: Infografika PAP

"Pionierskie prace noblistów dziś, z perspektywy czasu, mogą się wydawać dość proste, jednak otworzyły sporo nowych możliwości" - wskazał w rozmowie z PAP dr Andrzej Opala, który na FUW prowadzi badania nad sztucznymi sieciami neuronowymi.

Jego zdaniem tegoroczna nagroda jest doskonałym zwieńczeniem wieloletniej pracy naukowców. "Tegoroczni nobliści po raz pierwszy zaprezentowali, że układy złożone mogą być efektywnie uczone oraz mogą wykazywać własności pamięci asocjacyjnej. A ona daje możliwość rekonstrukcji i rozpoznawania wcześniej zapamiętanych wzorców" - powiedział ekspert.

"Sieci te mogą być wykorzystywane do wykonywania zadań, które były by niezwykle trudne do rozwiązania przy pomocy +standardowych+ algorytmów. W chwili obecnej zaproponowane przez noblistów metody uczenia znajdują zastosowanie np. w rozpoznawania obrazu czy generowaniu tekstów. Stanowiły podstawę do rozwoju sztucznych inteligencji, które znamy obecnie" - tłumaczy dr Opala.

Źródło: Infografika PAP

Wskazał, że w kontekście Nobla bardzo ważne jest, by każdy zwrócił szczególną uwagę, w jaki sposób korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji.

"Warto pamiętać, że to, co mówi Chat GPT czy inny generator tekstu, nie jest wykładnikiem prawdy. To tylko wyuczony model, który też się może mylić. Sieci może i potrafią wiele, ale przewidywana modelu nie są w 100 proc. poprawne; stanowią tylko przybliżenie rzeczywistości. W kontekście Nobla warto podkreślić, że zrozumienie podstaw działania tych algorytmów pomoże nam lepiej korzystać z nich w przyszłości" - podsumował fizyk. (PAP)

Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ zan/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

  • Fot. Adobe Stock

    MRiRW: współpraca resortu rolnictwa z Politechniką Warszawską ws. biopaliw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera