Prof. Dziembowski: Nobel za niespodziewane, ale ważne odkrycie genetyczne

Fot. EPA/Christine Olsson/TT  7.10.2024
Fot. EPA/Christine Olsson/TT 7.10.2024

Noblem nagrodzono niewątpliwie bardzo ważne, ale też nieoczekiwane odkrycie. Docenienie tegorocznych noblistów podkreśla znaczenie nauk podstawowych jako źródła późniejszych aplikacji - powiedział PAP prof. Andrzej Dziembowski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB) w Warszawie.

W poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski ogłosił, że tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii zostali amerykańscy biolodzy Victor Ambros i Gary Ruvkun. Doceniono ich za "odkrycie mikroRNA i jego roli w regulacji aktywności genów po transkrypcji".

Źródło: Infografika PAP

“To Nagroda Nobla za badania podstawowe, w których badacze wykorzystując prosty, zwierzęcy model genetyczny wolno żyjącego robaka C. elegans odkryli nieopisany wcześniej mechanizm, pokazujący, w jaki sposób można regulować działanie genu” - opisał prof. Andrzej Dziembowski.

Podkreślił, że choć nagrodzenie akurat tych laureatów nie było bardzo spodziewane, to nagrodzono “niewątpliwie bardzo ważne odkrycie”.

“Spowodowało ono rozwój ogromnej dziedziny badań nad możliwościami regulacji działania genów właśnie poprzez mikroRNA. Wiele osób zaczęło później ten obszar badać” - powiedział PAP prof. Dziembowski.

Zwrócił uwagę, że to też dobra informacja dla innych badaczy zajmujących się RNA, bo ubiegłoroczny Nobel również dotyczył tej dziedziny (przyznano go twórcom technologii mRNA, która stała się podstawą opracowania skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19).

“Kolejny Nobel, rok po roku dla badaczy RNA, dotyczący mechanizmów regulacji, które w przyszłości mogą prowadzić do opracowania leków i terapii pokazuje, jak bardzo nasza dziedzina rozwijała się w ostatnich latach. To również dobra wiadomość dla wielu Polaków, z których wielu bada RNA” - podkreślił badacz.

Zaznaczył, że badania Victora Ambrosa i Gary’ego Ruvkuna to były "absolutnie badania podstawowe", które wynikały "całkowicie z ciekawości naukowej". "Późniejsze aplikacje, które zmieniają rzeczywistość zawsze wynikają z badań podstawowych. To dobry przykład, który pokazuje, że Nagrody Nobla dotyczą fundamentalnych badań" - zaznaczył prof. Dziembowski.

Odkrycie mechanizmu regulacji genów za pośrednictwem mikroRNA jest obecnie pomocne w zrozumieniu rozwoju takich chorób, jak nowotwory, cukrzyca, choroby autoagresywne.

Źródło: Infografika PAP

Badacze odkryli cząsteczki RNA, nazwane później mikroRNA, które same nie kodują białek, ale obniżają ich ekspresję wiążąc się z kodującymi białka cząsteczkami mRNA. "To było bardzo nieoczekiwane odkrycie genetyczne. Dotąd zazwyczaj genetyka szukała mutacji, które wpływają na funkcjonowanie białek. Odkrycie, że gen, który jest bardzo krótki i sam nie koduje żadnego białka, może mieć taki wpływ na regulację ekspresji genów było bardzo niespodziewane" - opisał badacz z IIMCB.

Potem okazało się - opisał - że mikroRNA występuje właściwie we wszystkich organizmach eukariotycznych, u ludzi, roślin. MikroRNA wpływa na wiele ważnych biologicznych procesów. Jedno z nich odgrywa ważną rolę w fizjologii ludzi i innych ssaków, gdzie uczestniczy w różnicowaniu komórek nowotworowych. "W związku z tym opracowuje się różne pomysły terapeutyczne, które mają się opierać na zastosowaniu takiego mikroRNA, co ma osłabić podziały komórek nowotworowych" - stwierdził. (PAP)

Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska-Wujec

ekr/ bar/ jpn/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatra: aż 30 proc. osób z depresją ma lekooporną postać choroby

  • Fot. Adobe Stock

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera