Cukrzyca i otyłość zwiększają ryzyko nawrotu raka wątroby

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Cukrzyca i otyłość zwiększają ryzyko późnego pooperacyjnego nawrotu raka wątrobowokomórkowego – informuje pismo „Liver Cancer”.

Rak wątrobowokomórkowy - rodzaj raka związany z zakażeniami wirusem zapalenia wątroby - znany jest częstego występowania nawrotu po chirurgicznym usunięciu guza.

Postępy w terapii przeciwwirusowej zmniejszyły liczbę pacjentów z rakiem watrobowokomórkowym, jednak otyłość i cukrzyca nadal są czynnikami wpływającymi na częstość występowania tego nowotworu. Nie był natomiast jasny wpływ tych czynników na przeżycie pacjentów i nawrót nowotworu.

Zespół doktora Hiroji Shinkawy z Osaka Metropolitan University’s Graduate School of Medicine (Japonia) przeanalizował związek pomiędzy cukrzycą, otyłością i wynikami pooperacyjnymi u 1644 pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym, którzy przeszli resekcję wątroby (https://karger.com/lic/article/doi/10.1159/000540858/912087/Impact-of-Diabetes-Mellitus-and-Obesity).

Jak się okazało, ryzyko nawrotu po dwóch latach od operacji było około 1,5 raza wyższe w przypadku współistniejącej otyłości i 1,3 raza wyższe w przypadku cukrzycy. Ponadto ryzyko nawrotu po pięciu latach od operacji było 3,8 razy wyższe w przypadku współistniejącej otyłości i 2 razy wyższe w przypadku samej współistniejącej cukrzycy.

„Można oczekiwać, że to badanie przyczyni się do wczesnego wykrywania nawrotu raka i opracowania odpowiednich strategii leczenia — stwierdził dr Shinkawa. - Ponieważ ryzyko późnego nawrotu jest wyższe w przypadku współistnienia raka wątrobowokomórkowego z otyłością i cukrzycą, kontrola otyłości i cukrzycy jest ważną strategią leczenia raka wątrobowokomórkowego”.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    „New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje

  • Fot. Adobe Stock

    Enzym, który mógłby zwalczać otyłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera