Uczelnie i instytucje

Zainaugurowano rok akademicki na Politechnice Białostockiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 2,7 tys. nowych studentów rozpoczęło naukę na największej technicznej uczelni w regionie - Politechnice Białostockiej, która w czwartek zainaugurowała rok akademicki 2024/25. W tym roku uczelnia obchodzi 75-lecie powstania.

Politechnika Białostocka na blisko 30 kierunkach kształci łącznie ponad 7,2 tys. studentów. W tym roku 40 studentów zagranicznych podjęło studia w języku polskim, a ponad 170 osób rozpoczęło semestr w ramach programu Erasmus+.

Rektor PB prof. Marta Kosior-Kazberuk podczas inauguracji - nawiązując do roku jubileuszowego - podkreślała, że 75 lat uczelni to nie tylko powód do radości, ale też przypomnienie "o powinnościach wobec dziedzictwa przeszłości". "Przekazywana z pokolenia na pokolenie inżynierów wiedza naszych mistrzów, którzy przez 75 lat budowali markę Politechniki, jest nieustannie wzbogacana o nowe badania, poszukiwania, odkrycia" - mówiła.

Powiedziała, że ten rok akademicki to też początek kolejnej kadencji władz PB. Jako wybrana na kolejne cztery lata zarządzania tą uczelnią Kosior-Kazberuk zaznaczyła, że będzie dążyła do tego, aby PB była uczelnią dostrzegająca wyzwania cywilizacyjne, otwartą na współpracę międzynarodową, inspirującą postęp technologiczny, integrującą różne środowiska i tworzącą dobre warunki pracy dla naukowców i studentów.

Kosior-Kazberuk mówiąc o umiędzynarodowieniu uczelni zwróciła uwagę, że w tym roku PB dołączyła do Uniwersytetów Europejskich, które tworzą uczelnie z ośmiu krajów partnerskich, a inicjatywa otrzymała wsparcie unijne. W ramach tego projektu m.in. studenci i doktoranci będą mogli uczestniczyć we wspólnych programach studiów i kursach. Mówiła też o współpracy z kolejnymi zagranicznymi partnerami.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, na które wskazała rektor, jest otwarcie na Politechnice Białostockiej Inn Hub Erasmus+, który ma charakter regionalny i służy upowszechnianiu tego programu wśród uczelni, szkół i społeczności lokalnej.

Kosior-Kazberuk powiedziała, że będzie stawiała na tworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju nauki: większa liczba staży w wiodących ośrodkach naukowych, ale też większa liczba pozyskanych i zrealizowanych grantów badawczych. Na uczelni organizowane są dni otwartych laboratoriów, powstała uczelniana baza wiedzy i baza ekspertów - dzięki czemu można zapoznać się z potencjałem PB.

Rektor mówiła, że uczelnia stawia też na aktualność kierunków studiów i wprowadzanie nowych propozycji, jak cyfryzacja przemysłu, a także zarządzanie finansami i rachunkowość. Powiedziała, że ramach projektu PB 5.0, na który uczelnia uzyskała fundusze unijne w wysokości ponad 20 mln zł, będą uaktualniane kolejne kierunki (dotąd zmodernizowano 19 kierunków).

Mówiąc o inwestycjach, wskazała na termomodernizację kolejnych wydziałów i domów studenta. Powiedziała, że w najbliższym czasie rozpoczną się prace nad Podlaskim Centrum Technologii Cyfrowych, które będzie też nową siedzibą wydziału informatyki. Wymieniła też m.in. otwarty w tym roku kompleks boisk i kortów, a także otwartą w budynku stołówki strefę studenta i powstającą na kampusie uczelni strefę relaksu. Powiedziała też o nowych laboratoriach: Lab 5G i laboratorium elektronicznej aparatury medycznej, które powstały dzięki współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Na uczelni działa ponad 60 kół naukowych. Kosior-Kazberuk zwróciła uwagę na jedno z nich - konstruktorów bolidów wyścigowych - które tworzą studenci kilku wydziałów. Podkreśliła, że pojazdy studentów PB "rozbijają banki nagród" na międzynarodowych zawodach. W tym roku bolid z politechniki zdobył najwyższe noty na zawodach na Węgrzech i Czechach.

Wśród innych przedsięwzięć PB wymieniła m.in. Białostocki Uniwersytet Dziecięcy, a także Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Wymieniła też tworzoną przez trzy politechniki: z Białegostoku, Rzeszowa i Lublina - Politechniczną Sieć "Via Carpatia".

Listy z okazji inauguracji skierowali marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.(PAP)

Sylwia Wieczeryńska

swi/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera