Uczelnie i instytucje

Łódzkie uczelnie publiczne wspólnie zainaugurowały uroczyście nowy rok akademicki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Łódzkie uczelnie publiczne wspólnie zainaugurowały w środę uroczyście rok akademicki 2024/2025. W sumie kształci się na ich ok. 60 tys. studentów. Ich rektorzy zadeklarowali dalszą międzyuczelnianą współprace w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego.

To druga wspólna inauguracja nowego roku akademickiego wszystkich łódzkich uczelni publicznych zrzeszonych w Łódzkim Partnerstwie Akademickim: Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Podobnie jak przed rokiem uroczystość zorganizowano w Filharmonii Łódzkiej.

"Przed rokiem niektórzy mówili, że to pierwsza i ostatnia wspólna inauguracja roku akademickiego. A jednak nie. Jesteśmy zdeterminowani, żeby współpracować, żeby pokazywać, że jesteśmy prawdziwym partnerstwem. To oznacza, że każda uczelnia robi wszystko, by współpracować z pozostałymi, ale jednocześnie zachowuje swoją oryginalność, niezależność i własną drogę rozwoju. Nie przeszkadza fakt, że jesteśmy różni, bo nauka nie zna granic" – podkreślił na konferencji prasowej rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

Przypomniał, że porozumienie zawiązano, by wykorzystywać potencjał łódzkich publicznych szkół wyższych dla ich wspólnego rozwoju i dobra. Wszyscy rektorzy zadeklarowali dalszą chęć współpracy polegającej m.in. na realizacji wspólnych projektów badawczych, tworzenia interdyscyplinarnych kierunków studiów i rożnego rodzaju wydarzeń oraz inicjatyw.

Rektorzy z optymizmem patrzyli na rozpoczynający się rok akademicki, zwracając uwagę na dobrą rekrutację.

"Prowadzenie wyższej uczelni musi łączyć się z optymizmem. Za Uniwersytet Łódzki odpowiedzialność przejęła nowa ekipa z zupełnie nowymi funkcjami w Kolegium Rektorskim, będącymi ewenementem w skali kraju. Bardzo zależy nam na tym, żeby Uniwersytet Łódzki był uniwersytetem ludzkim, miał przyjazne podejście do pracy wszystkich pracowników i miał zrozumienie ich potrzeb. Mam nadzieję, że będziemy w tym aspekcie się wyróżniać" – przyznał nowy rektor UŁ prof. Rafał Matera.

Na łódzkich uczelniach publicznych będzie studiowało w sumie ok. 60 tys. studentów, w tym wielu nowych żaków. Na UŁ w roku akademickim 2024/2025 naukę rozpocznie 7,5 tysiąca nowych studentów. W pierwszej trójce najbardziej obleganych kierunków były psychologia, biologia kryminalistyczna oraz marketing. Politechnika Łódzka przyjęła ok. 3,2 tysiąca nowych studentów na studiach pierwszego stopnia i około 700 na studiach drugiego stopnia. Największą popularnością cieszyły się kierunki związane z informatyką i zarządzaniem, w tym te prowadzone w języku angielskim, a także automatyka i robotyka, logistyka, architektura.

"Rozpoczynamy cudowny rok akademicki. Czy on będzie trudny, zobaczymy po jego zakończeniu. Myślę, że wszyscy czekamy na nowe wyzwania, a jeśli chodzi o problemy – to jesteśmy po to, żeby je rozwiązywać. Tradycyjnym +Vivat Academia, Vivant Professores+ wszystkim życzę fantastycznego roku akademickiego" – dodał prof. Jóźwik.

Progi Uniwersytetu Medycznego przekroczy 2,4 tys. nowych studentów. Najpopularniejsze kierunki w tegorocznym naborze to stomatologia i medycyna.

"Kierunek lekarski rozpoczyna 700 studentów, z czego 200 osób to żołnierze będący jednocześnie studentami Akademii Wojsk Lądowych. Łącznie w Uniwersytecie Medycznych kształcimy obecnie ok. 750 lekarzy w mundurach" – poinformował rektor UMedu prof. Janusz Piekarski.

Z kolei naukę w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego rozpocznie 197 nowych studentów, a najbardziej obleganymi kierunkami były: projektowanie graficzne, animacja, grafika, biżuteria, projektowanie ubioru. W Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia przyjęto 265 studentów. Tu największą popularnością cieszył się musical oraz wokalistyka jazzowa i estradowa.

Rektorzy obu uczelni artystycznych wśród głównych problemów działalności zwrócili uwagę na prowadzenie szkół doktorskich, bo - jak podkreślili - nie otrzymują one dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W związku z tym, obie szkoły dysponują jedynie dwoma miejscami, choć zainteresowanie tą formą kształcenia jest bardzo duże.

"Wchodzę w nową kadencję z nadzieją, że może uda się zmienić ustawę o szkolnictwie wyższym i stanowiący jej trzon ewaluację uczelni. Warto bowiem uwzględnić w niej wiele czynników, które szczególnie w przypadku uczelni artystycznych de facto nie przekłada się na czynniki prorozwojowe, czy projakościowe, lecz nas hamują" – dodała z kolei dr hab. Milenia Fiedler, rektor Szkoły Filmowej, która przyjęła 244 nowych studentów.

Podczas inauguracji wykład pt. "Po co nam czternasta Alicja? Czyli o sensie ponowionych przekładów" wygłosił prof. Jerzy Jarniewicz z Wydziału Filologicznego UŁ, poeta, tłumacz, literaturoznawca, laureat Nagrody Literackiej NIKE 2022. (PAP)

Bartłomiej Pawlak

bap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera