Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zainaugurował rok akademicki; kształci 15 tys. studentów

, 04.06.2021. Rektorat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. PAP/Tomasz Waszczuk
, 04.06.2021. Rektorat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. PAP/Tomasz Waszczuk

W rozpoczętym we wtorek roku akademickim na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie będzie się uczyło 15 tys. studentów na 17 kierunkach studiów. Rektor uczelni prof. Jerzy Przyborowski sądzi, że przed uczelnią otwierają się nowe horyzonty, bo jest ona w gronie Uniwersytetów Europejskich.

Rektor prof. Jerzy Przyborowski inaugurując rok akademicki jednocześnie rozpoczął drugą kadencję na tym stanowisku. Przyznał, że "jednym z priorytetów będzie utrzymanie stabilności finansowej uczelni, tak by wszyscy jej pracownicy, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, byli bezpieczni, by można było zabezpieczyć bieżące potrzeby wynikające z prowadzenia działalności dydaktycznej i badawczej, ale też - by utrzymać od strony finansowej możliwości rozwojowe".

Prof. Przyborowski przypomniał, że trwa modernizacja domu studenckiego nr 10, a w krótce rozpocznie się remont plaży nad jeziorem Kortowskim.

Rektor Przyborowski przypomniał, że pod koniec czerwca olsztyńska uczelnia została zaproszona przez Komisję Europejską do grona Uniwersytetów Europejskich. Do tego grona należy 14 uczeni z całej Europy, które będą mogły liczyć na finansowanie swoich działań. Budżet na to przeznaczony wynosi 14,4 mln euro.

W ocenie prof. Przyborowskiego przynależność do grona Uniwersytetów Europejskich pomoże uczelni w łatwiejszym zdobywaniu grantów, a samym studentom i pracownikom naukowym umożliwi międzynarodowe staże, da im możliwość nauki w całej Europie.

W tym roku akademickim na olsztyńskim uniwersytecie na 17 kierunkach będzie studiowało 15 tys. osób. W czasie rekrutacji najwięcej chętnych ubiegało się o miejsce na kierunkach: lekarskim, weterynarii, psychologii, fizjoterapii, pielęgniarstwie, prawie i ekonomii.(PAP)

jwo/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera