Łukasz Lamża: w nauce nie ma głupich pytań

„Nie ma głupich pytań” – brzmi tytuł nowej książki filozofa i popularyzatora nauki Łukasza Lamży. Autor przekonuje, że nawet błahe, wydawałoby się, zagadnienia są wartościowe, poszerzają nasze horyzonty i niosą więcej treści niż można by się spodziewać.

To pozycja skierowana do dzieci i młodzieży z pokolenia Alfa i do późnych „zetek”.

Łukasz Lamża to dziennikarz naukowy, filozof i aktywny popularyzator (m.in. laureat konkursu Popularyzator Nauki 2021 w kategorii Media), który znany jest z niebanalnego spojrzenia na naukę. Przykładem jest ta książka, w której autor szuka odpowiedzi na takie pytania jak: Czy ktoś niewyspany pożyczy ci długopis? Jak pachnie coś, czego nie ma? Czy ryby mają twarz? Jak to jest być rekinem? O czym śnią pająki? Czy sztuczna ręka może zaboleć? Czy można wydrukować nerkę?

Odpowiedzi przedstawia na przykładach najnowszych badań naukowych (tak, Łukasz Lamża pokazuje, że i takimi tematami zajmują się badacze), dostosowując język i formę przekazu do młodych czytelników. W zrozumiały sposób tłumaczy zawiłe teorie, nierzadko wplatając elementy humorystyczne. Na uwagę zasługują również ilustracje autorstwa Pawła Mildnera.

Zastanawiam się jednak (z mojego milenialsowego punktu widzenia), czy książka nie jest trochę przekombinowana. Mam bowiem wrażenie, że miejscami efekt zaskoczenia jakimś niebanalnym przykładem, kolejną ciekawostką lub atrakcyjnością graficzną przykrywa edukacyjny walor.

Brakuje mi też w książce spójności albo chociaż przedstawienia pomysłu na dobór takich a nie innych tematów. Bo zaczynamy lekturę od pstrykania palcami, potem przechodzimy przez tematy ze świata zwierzęcego, następnie pojawia się epoka kamienia, chwilę później mumie, a kończymy na drukowaniu nerek i neuroprotezach. Są to ciekawe zagadnienia, ale losowo zaprezentowane.

Na pewno jednak w swojej nowej książce Łukasz Lamża przypomina, że każde pytanie jest wartościowe, a ciekawość świata to klucz do jego zrozumienia. I że każda odpowiedź niesie ze sobą więcej treści niż może się wydawać.

Książka „Nie ma głupich pytań” Łukasza Lamży ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga.

Agnieszka Kliks-Pudlik

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera