Łukasz Lamża: nauka to oczy, uszy i mózg społeczeństwa

Warszawa, 03.12.2021. Popularyzator nauki Łukasz Lamża podczas uroczystej gali finałowej 17. edycji konkursu "Popularyzator Nauki (rp/ibor) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 03.12.2021. Popularyzator nauki Łukasz Lamża podczas uroczystej gali finałowej 17. edycji konkursu "Popularyzator Nauki (rp/ibor) PAP/Radek Pietruszka

Nauka jest oczami, uszami i mózgiem społeczeństwa - mówi dr Łukasz Lamża, laureat konkursu Popularyzator Nauki 2021 w kategorii Media.

Dr Łukasz Lamża jest dziennikarzem, twórcą popularnego cyklu „Czytamy Naturę”, autorem książek i licznych wykładów popularnonaukowych. Jest również współpracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, jednostki naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”.

"Nauka pokazuje mi świat. Bardzo lubię świat. Świat jest fajny, świet jest piękny, świat zasługuje na szacunek. I naukę lubię w zasadzie chyba tylko o tyle, o ile przybliża mi ona świat" - powiedział po odebraniu nagrody.

Dodał, że nauka w społeczeństwie pełni rolę "fundamentu rozeznaniowego. Dzięki nauce wiemy - jako społeczeństwo, jako cywilizacja, jako gatunek - jak sensownie, racjonalnie postępować; co zadziała, a co nie zadziała".

"Nauka jest takimi oczami, uszami i mózgiem społeczeństwa. Jeżeli chcemy, żeby ludzie tak bardzo polubili to, czym my sami się zajmujemy - jak my sami to lubimy - to musimy im pokazać, to co my widzimy oczyma wyobraźni. W każdym zjawisku, które opisujemy, musimy znaleźć coś interesującego, coś pięknego, coś, co ma związek z naszym życiem" - tak mówił o pracy popularyzatora.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sześć filmów DOCS+SCIENCE na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • Fot. materiały prasowe

    Opowiedzą o nauce w trzy minuty; znamy finalistów 10. polskiej edycji FameLab

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera