Pasikoniki mogą pomóc w wyżywieniu ludzi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Według nowego badania pasikoniki mogą stanowić dobry surowiec do otrzymywania składników odżywczych, w przyszłości - także dla ludzi - twierdzą naukowcy, przebadali wpływ diety opartej na białku tych owadów na zdrowie gryzoni.

Populacja świata rośnie, a to oznacza, że będzie wymagała coraz większych zasobów jedzenia. Niektórzy specjaliści rozwiązania tego problemu upatrują w jedzeniu owadów.

Do tej grupy ekspertów należą naukowcy z kameruńskiego Uniwersytetu w Dschang. Przebadali oni skutki podawania szczurom karmy, przygotowanej z występujących powszechnie w wielu miejscach świata pasikoników (z gatunku Ruspolia nitidula). Przez 12 tygodni sprawdzali, jak taka pasza wpływa na różne aspekty pracy organizmów zwierząt – ich sen, wzrost sierści, libido oraz ogólne zdrowie.

W porównaniu do gryzoni karmionych paszą z ryb oraz paszą o zmniejszonej ilości białka, osobniki żyjące na paszy owadziej miały się znacznie lepiej. Ich libido było wyższe, co skutkowało zwiększoną aktywnością reprodukcyjną. Poprawie uległ również sen zwierząt, a także jakość sierści i ogólny stan zdrowia.

"Nasze odkrycia pokazują znaczący potencjał jadalnych owadów, takich jak Ruspolia nitidula, w roli alternatywnego źródła białka. Mączka z pasikonika nie tylko zaspokaja potrzeby żywieniowe, ale także przynosi znaczne korzyści zdrowotne, w tym powoduje poprawę libido, snu i jakości włosów, co ma daleko idące konsekwencje zarówno dla diety zwierząt, jak i ludzi" – podkreśla dr Ngnaniyyi Abdoul, autor publikacji, która ukazała się w piśmie "Food Science of Animal Products" (http://dx.doi.org/10.26599/FSAP.2024.9240068).

Według badaczy mączka z pasikonika może odgrywać ważną rolę w rozwiązywaniu problemu niedożywienia ludzi, zwłaszcza w warunkach niskich zasobów. Ze względu na korzyści ekologiczne i zdrowotne, jadalne owady stanowią przekonujące rozwiązanie dla przyszłego bezpieczeństwa żywnościowego i wzbogacenia diety – twierdzą. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekwador/ Światowy Fundusz dla Natury: Jeśli utracimy Amazonię, przegramy walkę ze zmianami klimatycznymi

  • Fot. Adobe Stock

    Najstarsze drapieżne ptaki, sąsiedzi tyranozaurów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera