Uczelnie i instytucje

Uczelnie włączają się w pomoc poszkodowanym w powodzi

16.09.2024. Zalane ulice w Kłodzku. PAP/Dariusz Gdesz
16.09.2024. Zalane ulice w Kłodzku. PAP/Dariusz Gdesz

Organizowanie pomocy rzeczowej, finansowe wsparcie dla studentów, których rodziny ucierpiały w wyniku powodzi, a także udostępnianie osobom potrzebującym miejsc w akademikach. Takie m.in działania podejmują polskie uczelnie w ramach pomocy powodzianom.

W tym tygodniu minister nauki Dariusz Wieczorek apelował do władz uczelni o udostępnienie akademików dla osób potrzebujących oraz o rozpatrywanie w trybie pilnym wniosków o zapomogi dla studentów z terenów objętych powodzią. Zapewnił też, że jego resort monitoruje sytuację w uczelniach na terenach zalewowych.

Część uczelni już włączyła się w pomoc osobom poszkodowanym w powodzi.

Władze Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiły zbiórkę darów dla poszkodowanych. Osoby studiujące na UW, których rodziny zostały dotknięte kataklizmem, mogą się ubiegać się przyznanie wsparcia materialnego i zwolnienie z opłat związanych z kształceniem oraz zakwaterowaniem w akademikach. Trwa uruchamianie zbiórki finansowej. Wsparcia udziela też Samorząd Studentów UW.

Z kolei Warszawski Uniwersytet Medyczny uruchomił zbiórkę środków finansowych na rzecz Szpitala Powiatowego w Nysie, którego infrastruktura ucierpiała w wyniku powodzi. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektora Szpitala Powiatowego w Nysie zniszczone zostały m.in.: komora hiperbaryczna, dwa aparaty do tomografii komputerowej.

Zebrane podczas zbiorki środki finansowe przekazane zostaną na wsparcie jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania szpitala - zapowiedział WUM.

Politechnika Warszawska jest gotowa na wsparcia swoich studentów poprzez system zapomóg oraz pomoc psychologiczną. Jak podał rzecznik uczelni Krzysztof Szymański, sprawdzane też możliwości PW udostępnienia miejsc w akademikach dla osób potrzebujących.

Uniwersytet Śląski w Katowicach angażuje się w organizowane przez miasta akademickie zbiórki dla powodzian. Poza tym studenci i pracownicy uczelni poszkodowani w wyniku powodzi mogą się ubiegać o zapomogi.

W pomoc włączył się też Śląski Uniwersytet Medyczny. "W miarę możliwości będzie to udostępnienie miejsc w akademikach, a przede wszystkim pomoc medyczna w szpitalach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego" – powiedział rektor uczelni prof. Tomasz Szczepański.

Natomiast pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wspierają ogólnopolskie zbiórki finansowe i rzeczowe na rzecz poszkodowanych w powodzi. "Jeśli tylko wpłynie do uczelni prośba o udostępnienie akademików, będziemy reagować na bieżąco, podobnie jak z wnioskami o zapomogę dla studentów z terenów objętych powodzią. Na chwilę obecną nie mamy takich wniosków" – podała rzeczniczka uczelni Ewa Paluch.

Gotowość do udostępnienia przez uczelnię przestrzeni dla osób potrzebujących zadeklarowała także rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Iwona Cieślik.

Politechnika Poznańska zaś dla osób pochodzących z powiatów objętych stanem klęski żywiołowej otworzyła możliwość ubiegania się o miejsce w domu studenckim w trybie nadzwyczajnym. Wnioski o zapomogi będą rozpatrywane w trybie pilnym.

Od piątku na południu i zachodzie Polski wiele miejscowości walczy z powodzią. Najtrudniejsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. (PAP)

rpo/ jms/ zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera