Uczelnie i instytucje

Wieczorek: monitorujemy sytuację w uczelniach na terenach zalewowych

17.09.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Rafał Guz
17.09.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Rafał Guz

Minister nauki Dariusz Wieczorek poinformował we wtorek, że jego resort monitoruje sytuację w uczelniach położonych na terenach zalewowych. Zwrócił się też do rektorów z prośbą o bieżące informowanie o wszelkich występujących zagrożeniach związanych z funkcjonowaniem uczelni.

Jak wskazano w komunikacie na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kontakt z instytucjami może być utrudniony ze względu na brak dostępu do prądu, internetu lub sieci telefonicznej. Resort nauki dokłada wszelkich starań, by wesprzeć jednostki zagrożone zalaniami.

"Ze swojej strony zapewniam, że z ogromną uwagą obserwuję obecną sytuację w Polsce i w zależności od jej rozwoju i skali niezbędnego wsparcia będę inicjował wszelkie możliwe działania (…). Zwracam się do Państwa Rektorów z prośbą o bieżące informowanie o wszelkich występujących zagrożeniach związanych z funkcjonowaniem uczelni. Sytuacja każdej jednostki jest odmienna, a zarządzanie kryzysowe wymaga podejmowania trafnych i szybkich decyzji" – zaapelował minister nauki, cytowany w komunikacie.

Dariusz Wieczorek ponownie (po krótkim apelu poniedziałkowym) zwrócił się też z apelem do rektorów uczelni w całym kraju z prośbą o udostępnienie miejsc noclegowych w domach studenckich i usprawnienie procedur związanych z zapomogami.

"Skutki powodzi dotykają nie tylko członków społeczności akademickiej, ale również osoby spoza niej. Zwracam się z prośbą o rozważenie udzielenia, w miarę możliwości, wsparcia osobom poszkodowanym przez powódź i udostępnianie pomieszczeń na terenie uczelni, w szczególności miejsc w domach studenckich" – zaapelował Wieczorek.

Minister zwrócił się także z prośbą o priorytetowe rozpatrywanie wniosków o przyznanie zapomogi oraz stypendium socjalnego dla studentów z terenów objętych powodzią. Wskazał, że w obliczu klęski żywiołowej kluczowe jest, by studenci otrzymali niezbędne wsparcie finansowe w możliwe najkrótszym czasie.

Szef resortu nauki dodał, że okoliczności związane z klęską żywiołową mogą stanowić uzasadnienie do zwiększenia wysokości stypendium socjalnego.

"Gdy środki funduszu stypendialnego okażą się niewystarczające na wypłatę świadczeń dla studentów, rektor uczelni może wystąpić z wnioskiem o zwiększenie dotacji" – napisał Dariusz Wieczorek.

Jak przypomniało MNiSW, zapomoga to jednorazowe świadczenie dla studentów, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, np. związanej wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Wysokość świadczeń określa uczelnia i mogą być one wypłacane 2 razy w ciągu roku akademickiego. W przeciwieństwie do stypendium socjalnego, zapomóg nie obowiązują kryteria dochodowe.

Zapomogi przyznaje uczelnia, na wniosek, po przedstawieniu przez studenta odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania zapomogi dostępne są w każdej uczelni – w biurach ds. socjalnych, spraw studenckich, czy pomocy materialnej. Kwestie związane z zapomogami określa regulamin przyznawania świadczeń dla studentów.

Od piątku na południu i zachodzie Polski wiele miejscowości walczy z powodzią. Najtrudniejsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.(PAP)

Nauka w Polsce

agt/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.11.2024. Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska na briefingu prasowym w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 21 bm. Spotkanie dot. posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Prof. Kaniewska: chcemy odstąpić od zmiany listy czasopism

  • Warszawa, 02.03.2017. Konferencja "Współczesne tendencje rozwojowe teorii i filozofii prawa". PAP/Leszek Szymański

    NSA: premier nie musi udzielać informacji, ile osób ze spółek SP uzyskało dyplom MBA w Collegium Humanum

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera