Uczelnie i instytucje

Przewodnicząca KRASP: pracujemy z resortem nauki nad rozwiązaniem problemu wiz studenckich

11.09.2024. Profesor Bogumiła Kaniewska. PAP/Rafał Guz
11.09.2024. Profesor Bogumiła Kaniewska. PAP/Rafał Guz

KRASP wspólnie z resortem nauki pracuje nad rozwiązaniami – doraźnym i systemowym – które umożliwią zagranicznym studentom wjazd do Polski - powiedziała PAP prof. Bogumiła Kaniewska, przewodnicząca tego gremium. Dodała, że jest to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją rektorzy uczelni.

Przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wskazała w rozmowie z PAP, że obecnie duża grupa nowo rekrutowanych studentów praktycznie nie ma możliwości przyjazdu do Polski.

To skutek wydanych 31 lipca br. przez ministra spraw zagranicznych wytycznych ws. uzyskiwania wiz studenckich przez cudzoziemców. Mają one ograniczyć nadużycia. Dokument nie wprowadza żadnych nowych rozwiązań prawnych, a jedynie zbiera zasady stosowania prawa obowiązującego, w tym w zakresie weryfikacji wiarygodności cudzoziemców ubiegających się o wizy.

„Próbujemy znaleźć doraźny sposób na umożliwienie chociaż części studentów, na przykład z Indii, wjazdu do Polski" - powiedziała prof. Kaniewska. Dodała, że była to jedna z kwestii poruszana podczas środowego, pierwszego posiedzenia Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w nowej kadencji. Gościem spotkania był szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego, minister Dariusz Wieczorek.

Aby systemowo rozwiązać nieprawidłowości w polskim systemie wizowym, MSZ przygotowuje nowelę kilku ustaw, w tym ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Projekt ukazał się 3 września w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

"Pan minister Wieczorek poinformował nas, że cały czas trwają trójstronne rozmowy między ministerstwami nauki, spraw zagranicznych i edukacji, więc mamy nadzieję na rozwiązanie tego problemu” – powiedziała prof. Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).

Dodała, że KRASP i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej są w tej kwestii jednego zdania. Zapowiedziała, że oba gremia chcą również wspólnie opracować i wysunąć propozycje systemowych rozwiązań, które „z jednej strony zabezpieczą granice państwa, a z drugiej będą sprzyjały umiędzynarodowieniu uczelni”. „Pan minister popiera nasze działania, obiecuje nam pomóc i ma być naszym rzecznikiem w trakcie tych rozmów” – zaznaczyła prof. Kaniewska.

Na posiedzeniu rektorów poruszono też temat nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która według zapowiedzi resortu ma wkrótce trafić do konsultacji społecznych.

„Przypomnieliśmy panu ministrowi o postulatach, które KRASP już składała w resorcie. Dotyczą on m.in. wspólnego prowadzenia studiów, zapomóg dla doktorantów, sposobu procedowania awansów naukowych. Będziemy jeszcze te postulaty powtarzać, niezależnie od tego, że oczywiście będziemy brać udział w procesie konsultacji” – zadeklarowała rektorka UAM.

Poinformowała, że pod koniec września w Warszawie – jeszcze przed opublikowaniem projektu ustawy – odbędzie się spotkanie przedstawicieli MNiSW ze wszystkimi zainteresowanymi członkami KRASP.

Prezydium KRASP jest też zaniepokojenie niewystarczającą, ich zdaniem, sumą przeznaczoną na szkolnictwo wyższe i naukę w przyszłorocznym budżecie państwa. „Mamy pomysł na konstruktywne rozwiązanie, które chcielibyśmy przedstawić rządzącym. Naszym zdaniem to realny sposób, by państwo wygospodarowało dodatkowe środki. Pisałam już w tej sprawie do pana premiera Donalda Tuska i mam ogromną nadzieję, że uda mi się z nim spotkać, żeby tę naszą propozycję przedstawić” – powiedziała prof. Kaniewska.

Z danych przekazanych przez resort nauki wynika, że w budżecie państwa na rok 2025 r. na szkolnictwo wyższe i naukę, PAN oraz Akademię Kopernikańską zarezerwowano ok. 34 mld zł. Budżet jest większy o 8 proc. (czyli ponad 2,5 mld zł) w stosunku do poprzedniego roku.(PAP)

Nauka w Polsce, Anna Bugajska

abu/ agt/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Minister nauki Dariusz Wieczorek (ad) PAP/Paweł Supernak

    Minister Wieczorek: ze studentami z zagranicy będzie problem w tym roku

  • Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek  (mb/ibor) PAP/Marcin Bielecki

    Wieczorek: proponujemy, aby minister nauki mógł występować o likwidację uczelni, która źle kształci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera