Konkurs Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki dla badaczy „epokowej zmiany”

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Konkurs specjalny na projekty polskich i niemieckich naukowców poświęcone „epokowej zmianie” wywołanej przez wojnę w Ukrainie ogłosiła Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki. Badacze mogą się ubiegać o kilkuletnie dofinansowanie w wysokości do 400 tys. euro.

Jak podano na stronie PNFN, zgłaszane na konkurs projekty powinny dotyczyć zmian geopolitycznych, jakie zaszły po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

„W wyniku wydarzeń w 2022 r. długofalowe tendencje, wykraczające daleko poza sferę wojskową, uległy takiemu przyspieszeniu i ewolucji, że z pewnością można mówić tu o ‘epokowej zmianie’. Zagadnienia te są często przedmiotem gorących wewnętrznych sporów politycznych i skupiają się wokół takich tematów jak zwiększone wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w polityce energetycznej lub postrzegane zagrożenie dla tożsamości narodowej w postaci liberalnej polityki migracyjnej” – napisano w komunikacie.

PNFN informuje, że projekty zgłaszane na konkurs powinny odnosić się do kwestii, czy ta epokowa zmiana wpłynęła na „płaszczyzny politycznych konfliktów wewnętrznych w Niemczech i w Polsce oraz stosunki dwustronne i międzynarodowe”.

Organizatorzy chcą zainicjować polsko-niemieckie badania naukowców specjalizujących się w dziedzinach nauk humanistycznych i społecznych, w tym nauk politycznych i historii współczesnej. Zespoły badawcze z polskich i niemieckich szkół wyższych oraz innych instytucji naukowych mogą wspólnie ubiegać się o granty w maksymalnej wysokości 400 tys. euro. Projekty muszą być realizowane w ramach polsko-niemieckiej współpracy dwóch instytucji, a współpracę tę można rozszerzać o partnerów z innych krajów. Jedna ze stron może otrzymać maksymalnie 60 proc. środków.

Wnioski można składać do 10 grudnia 2024 r. wyłącznie za pośrednictwem internetowego portalu obsługi wniosków Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki. Ogłoszenie, które projekty zyskają dofinansowanie, nastąpi w połowie kwietnia 2025 r. Nagrodzone projekty mogą zostać rozpoczęte najwcześniej dwa tygodnie po ogłoszeniu decyzji.

Konkurs jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych RFN.

Więcej informacji na stronie internetowej.

Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki powstała w 2008 r. na mocy umowy między Polską a Republiką Federalną Niemiec, by wspierać i promować ponadgraniczną współpracę naukowczyń i naukowców z obu krajów.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera