Kolonizacja skóry przez grzyba pobudza wzrost raka piersi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Często występujący na skórze grzyb Malassezia globosa może wnikać do głębszych tkanek, pobudzając wzrost guza chorych na raka piersi – informuje pismo „mBio”.

„Ważne jest, aby dbać o skórę nie tylko dla urody, ale także dla zdrowia - powiedział autor badania, dr Qi-Ming Wang, profesor w Hebei University (Chiny). - Mikroorganizmy żyjące w otoczeniu guza wymagają większej uwagi jako czynnik sprzyjający wzrostowi guza”.

Ostatnio coraz więcej badań wykazywało związek między grzybami a rakiem. W nowym badaniu Wang i współpracownicy wywołali raka piersi u myszy, a następnie wstrzyknęli M. globosa do podściółki tłuszczowej gruczołu sutkowego. Pod koniec eksperymentu pobrali tkankę guza, aby zmierzyć jego rozmiar i zaobserwować zawartość M. globosa.

Jak się okazało, grzyb kolonizuje podściółkę tłuszczową gruczołu, co prowadzi do wzrostu guza. Zdaniem autorów tłuszcze z podściółki mogą być wykorzystywane do rozwoju przez M. globosa jako zewnętrzne źródło lipidów. Odkryli również, że prozapalne działanie interleukiny (IL)-17a/makrofagów odgrywa kluczową rolę w mechanizmach zaangażowanych w przyspieszenie wzrostu raka piersi wywołane przez M. globosa.

„Choć nadal kontrowersyjny, związek między drobnoustrojami a rakiem zyskuje na uwadze. Nierównowaga mikroflory w guzie może prowadzić do zaburzeń w mikrośrodowisku guza” - powiedział Wang.

„Na przykład Helicobacter pylori okazała się potencjalną przyczyną raka żołądka. Ponadto Fusobacterium nucleatum zostało zidentyfikowane jako potencjalny biomarker raka jelita grubego w kale i występuje głównie w mikrośrodowisku guza. Bakterie lub grzyby mogą odgrywać bezpośrednią (np. toksyny) lub pośrednią (np. hamowanie przeciwnowotworowej odpowiedzi immunologicznej) rolę w szlakach tumorigenezy wielu z tych czynników ryzyka. Nierównowaga homeostazy mikrobiologicznej w guzach ma pewne znaczenie dla diagnostyki, leczenia i prognozowania raka” - dodał.

Więcej informacji w artykule źródłowym.  (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    SI potrafi diagnozować chorą wątrobę

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Pod fundamentami średniowiecznego zamku znaleziono fragmenty islamskiego domostwa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera