Uczelnie i instytucje

Rozpoczął się „Tydzień Katowic” w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W poniedziałek rozpoczął się „Tydzień Katowic" - 36. z organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach „50 tygodni w Mieście Nauki”. Tygodnie tematyczne, poświęcone ważnym społecznie zagadnieniom, są częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.

Cykl ten otworzył w styczniu „Tydzień zimna”. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, zapewniając program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych. Za rozpoczęty w poniedziałek „Tydzień Katowic” odpowiada Politechnika Śląska, jednak w wiele wydarzeń zaangażowany jest lokalny samorząd.

Tydzień Katowic wpisano bowiem w obchody przypadających 11 września 159. urodzin miasta (z ich okazji już 7 września odbył się koncert pod hasłem „Kocham Katowice”). Jak zaznaczył cytowany w zapowiedzi tygodnia jego kurator prof. Grzegorz Wojnar z Politechniki Śląskiej, jest on pełny konferencji i spotkań z wybitnymi ludźmi.

Inauguracją tygodnia uczyniono rozpoczęcie zorganizowanej po raz pierwszy konferencji „TOP 2%”, która ma prezentować dorobek niektórych naukowców z uczelni regionu wybranych do grona 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców świata (np. z Politechniki Śląskiej w ub. roku do tej grupy zakwalifikowało się 58 osób). Na konferencji w katowickim kampusie PŚ zaplanowano wygłoszenie 40 referatów w ciągu trzech dni.

W poniedziałkowe deszczowe południe na katowickim rynku zaprezentowano technologie wykorzystywane na co dzień w sporcie. Na poniedziałek przewidziano też m.in. pokazy symulatorów w Wydziale Transportu PŚ, wycieczki po Muzeum Organów Śląskich i Gmachu Sejmu Śląskiego i spacer „Biodróż z Michałem Książkiem”.

W ciągu tygodnia zaznaczona zostanie działalność działającego od półwiecza w Katowicach oddziału Polskiej Akademii Nauk (odbędą się m.in. dwie sesje naukowe pod patronatem osób i organizacji reprezentujących PAN, a także dwie dyskusje w punkcie Kato Science Corner poświęcone pytaniu, co nauka daje społeczeństwu).

Odpowiedzi będą mogły dać np. wydarzenia poświęcone temu, jak nauka pomaga w transporcie czy pożarnictwie. Będzie możliwość zobaczenia udostępnionej w ostatnich dniach do zwiedzania maszyny parowej w Szybie Bartosz Muzeum Śląskiego, a także, jak Katowice wyglądały na archiwalnych taśmach filmowych.

W programie wydarzeń są również wycieczki, m.in. po kulisach Teatru Ateneum (we wtorek), Filharmonii Śląskiej (wtorek i środa) czy Panteonie Górnośląskim (od wtorku do czwartku). W ramach Tygodnia Katowic odbędzie się też nocny spacer po Uroczysku Buczyna (sobota) oraz wycieczki rowerowe po lasach panewnickich i załęskich.

Kolejne "Tygodnie w Mieście Nauki" poświęcone będą: szczęściu, turystyce i tańcowi. Należy spodziewać się też tygodni: informacji, kreatywności, przemysłu, czarownic (przy okazji Halloween), gier, robotów, klimatu, energii, improwizacji, człowieka oraz materiałów.

W ramach EMNK 24 w czerwcu w Katowicach odbyły się m.in.: konferencja EuroScience Open Forum (ESOF 2024) i EU Talent Fair – europejska inicjatywa targów pracy dla studentów, naukowców na wczesnym etapie kariery, badaczy, przedsiębiorców, start-upowców i inwestorów.

Ważnym elementem programu EMNK 24 jest European Science in the City Festival (cykl inicjatyw w przestrzeni miasta prezentujących wyniki projektów badawczo-rozwojowych wspieranych przez Komisję Europejską). We wrześniu odbywają się m.in. wydarzenia dla młodych, w tym finały europejskich konkursów naukowych EU TalentOn i EUSYS.(PAP)

mtb/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera