W poniedziałek rozpoczął się „Tydzień Katowic" - 36. z organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach „50 tygodni w Mieście Nauki”. Tygodnie tematyczne, poświęcone ważnym społecznie zagadnieniom, są częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.
Cykl ten otworzył w styczniu „Tydzień zimna”. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, zapewniając program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych. Za rozpoczęty w poniedziałek „Tydzień Katowic” odpowiada Politechnika Śląska, jednak w wiele wydarzeń zaangażowany jest lokalny samorząd.
Tydzień Katowic wpisano bowiem w obchody przypadających 11 września 159. urodzin miasta (z ich okazji już 7 września odbył się koncert pod hasłem „Kocham Katowice”). Jak zaznaczył cytowany w zapowiedzi tygodnia jego kurator prof. Grzegorz Wojnar z Politechniki Śląskiej, jest on pełny konferencji i spotkań z wybitnymi ludźmi.
Inauguracją tygodnia uczyniono rozpoczęcie zorganizowanej po raz pierwszy konferencji „TOP 2%”, która ma prezentować dorobek niektórych naukowców z uczelni regionu wybranych do grona 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców świata (np. z Politechniki Śląskiej w ub. roku do tej grupy zakwalifikowało się 58 osób). Na konferencji w katowickim kampusie PŚ zaplanowano wygłoszenie 40 referatów w ciągu trzech dni.
W poniedziałkowe deszczowe południe na katowickim rynku zaprezentowano technologie wykorzystywane na co dzień w sporcie. Na poniedziałek przewidziano też m.in. pokazy symulatorów w Wydziale Transportu PŚ, wycieczki po Muzeum Organów Śląskich i Gmachu Sejmu Śląskiego i spacer „Biodróż z Michałem Książkiem”.
W ciągu tygodnia zaznaczona zostanie działalność działającego od półwiecza w Katowicach oddziału Polskiej Akademii Nauk (odbędą się m.in. dwie sesje naukowe pod patronatem osób i organizacji reprezentujących PAN, a także dwie dyskusje w punkcie Kato Science Corner poświęcone pytaniu, co nauka daje społeczeństwu).
Odpowiedzi będą mogły dać np. wydarzenia poświęcone temu, jak nauka pomaga w transporcie czy pożarnictwie. Będzie możliwość zobaczenia udostępnionej w ostatnich dniach do zwiedzania maszyny parowej w Szybie Bartosz Muzeum Śląskiego, a także, jak Katowice wyglądały na archiwalnych taśmach filmowych.
W programie wydarzeń są również wycieczki, m.in. po kulisach Teatru Ateneum (we wtorek), Filharmonii Śląskiej (wtorek i środa) czy Panteonie Górnośląskim (od wtorku do czwartku). W ramach Tygodnia Katowic odbędzie się też nocny spacer po Uroczysku Buczyna (sobota) oraz wycieczki rowerowe po lasach panewnickich i załęskich.
Kolejne "Tygodnie w Mieście Nauki" poświęcone będą: szczęściu, turystyce i tańcowi. Należy spodziewać się też tygodni: informacji, kreatywności, przemysłu, czarownic (przy okazji Halloween), gier, robotów, klimatu, energii, improwizacji, człowieka oraz materiałów.
W ramach EMNK 24 w czerwcu w Katowicach odbyły się m.in.: konferencja EuroScience Open Forum (ESOF 2024) i EU Talent Fair – europejska inicjatywa targów pracy dla studentów, naukowców na wczesnym etapie kariery, badaczy, przedsiębiorców, start-upowców i inwestorów.
Ważnym elementem programu EMNK 24 jest European Science in the City Festival (cykl inicjatyw w przestrzeni miasta prezentujących wyniki projektów badawczo-rozwojowych wspieranych przez Komisję Europejską). We wrześniu odbywają się m.in. wydarzenia dla młodych, w tym finały europejskich konkursów naukowych EU TalentOn i EUSYS.(PAP)
mtb/ miś/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.