NCN: 9 października poznamy najlepszych naukowców młodszego pokolenia

Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Nowy regulamin i nowe miejsce – tak zmieni się w tym roku Nagroda NCN. Tak jak do tej pory odbiorą ją najlepsi naukowcy młodszego pokolenia. Ich nazwiska poznamy 9 października - poinformowało w poniedziałek Narodowe Centrum Nauki.

Nagroda NCN to prestiżowe wyróżnienie dla badaczek i badaczy młodszego pokolenia pracujących w polskich ośrodkach naukowych. Przyznawana jest od 2013 roku, w trzech grupach dyscyplin – naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz ścisłych i technicznych. Otrzymało ją dotąd 33 naukowczyń i naukowców.

Od tego roku Nagroda NCN przyznana będzie na podstawie nowego regulaminu. Tak jak dotąd, kandydatki i kandydaci do nagrody muszą mieć znaczące osiągnięcia naukowe, udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskiej instytucji naukowej. Największa modyfikacja w regulaminie dotyczy kryterium wieku potencjalnych laureatów. Do tej pory liczył się wiek metrykalny (do 40. roku życia), od tej edycji obowiązuje wiek akademicki – do 12 lat od roku uzyskania stopnia doktora. Wymagany okres będzie można wydłużyć o przerwy w karierze naukowej poświęcone na opiekę nad dziećmi i ich wychowanie lub spowodowane chorobą kandydatki lub kandydata.

Wśród dotychczasowych wyróżnionych nagrodą było 26 laureatów i tylko siedem laureatek. Zmiany w regulaminie uwzględniają zmianę modelu prowadzenia badań naukowych, przerwy w pracy wynikające z sytuacji rodzinnej lub zdrowotnej, czy sytuację ekonomiczną absolwentów, która niejednokrotnie wpływa na odłożenie w czasie decyzji o dalszym rozwoju naukowym.

Decyzje o wyborze laureatek i laureatów nagrody podejmie kapituła złożona z członków Rady i dyrektora NCN. Wybierać będzie wśród kandydatur zgłoszonych przez dotychczasowych laureatów wyróżnienia, polskich członków zespołów ekspertów oceniających wnioski w konkursach OPUS, SONATA, SONATA BIS i MAESTRO, kierowników projektów badawczych finansowanych w konkursach MAESTRO i SONATA BIS, a także byłych członków Rady NCN.

W tym roku uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Nauka w Polsce

uka/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Najstarsze, największe, najważniejsze - znamy zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024"

  • Fot. Adobe Stock

    Europejskie konkursy dla młodych naukowców rozstrzygnięto w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera