Finlandia/ Trwa akcja ratowania rzadkiego gatunku małża

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 4 tys. sztuk perłoródki rzecznej zostało wyłowionych z potoku w północno-wschodniej Finlandii w ramach operacji ratunkowej po tym, gdy ciągnik leśny Stora Enso, światowego potentata w branży papierniczej, rozjechał naturalne siedlisko tego słodkowodnego małża objętego ścisłą ochroną.

Do akcji ratowania mięczaków i renowacji zniszczonego odcinka rzeki Hukkajoki w regionie Kainuu Dyrekcja Generalna Gospodarki Leśnej przystąpiła pod koniec tygodnia, gdy wyszło na jaw, że podczas wycinki i wywozu drewna doszło do poważnego zniszczenia obszaru chronionego. Operator wielozadaniowego ciągnika leśnego pokonywał potok kilkaset razy, doprowadzając do jego poważnego zamulenia – ujawniły służby leśne.

Kierownictwo Stora Enso przyznało, że ich maszyna gąsienicowa przejeżdżała przez rzekę "wielokrotnie". Władze firmy przeprosiły za incydent, obiecując jednocześnie "wzięcie odpowiedzialności za szkodę środowiskową".

Pracownicy służb leśnych przenoszą uratowane małże wiadrami w górę rzeki. Zginęło ich już tysiące, ale nie da się dokładnie oszacować skali strat, ani tego, ile spośród tych uratowanych przeżyje – podano w komunikacie Departamentu Rozwoju Gospodarczego, Transportu oraz Środowiska (Ely-keskus).

Policja zaklasyfikowała sprawę jako poważne przestępstwo przeciwko środowisku. Koryto rzeki zostało uszkodzone na odcinku około 150-200 metrów.

Minister środowiska Kai Mykkaenen wezwał Stora Enso do pokrycia kosztów akcji ratunkowej.

Perłoródka rzeczna jest uznana w Europie za gatunek zagrożony wyginięciem i figuruje w Czerwonej Księdze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Małż pobiera substancje odżywcze z rzeki i jednocześnie filtruje wodę. Jest to jeden z najbardziej długowiecznych organizmów na świecie. Osobniki mogą przeżyć nawet 200-300 lat. W Polsce uznany za wymarły, podlega ścisłej ochronie.

W Finlandii małż jest obecny przede wszystkim w rzekach i potokach leśnych w północnej części kraju oraz w Laponii. Hukkajoki była dotychczas uznawana za najlepsze w kraju środowisko dla rozwoju tego gatunku w strefie na południe od koła podbiegunowego.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.09.2024 EPA/SPACE X

    USA/ Kapsuła statku kosmicznego Crew Dragon z astronautami powróciła na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Inwazyjne meduzy w jeziorach Kolumbii Brytyjskiej, wszystkie to samce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera