Wybrzeża Antarktydy coraz bardziej narażone na gatunki inwazyjne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nasilające się topnienie lodu morskiego sprawia, że dzięki pływającym organicznym i plastikowym śmieciom, gatunkom inwazyjnym z lądów południowej półkuli coraz łatwiej dostać się na Antarktydę - informuje pismo "Global Change Biology".

Naukowcy z australijskiego University of New South Wales (UNSW) przez 19 lat modelowali trajektorie przemieszczania się pływających odpadów, uwzględniając zarówno prądy morskie, jak i falowanie.

Najmniej czasu (poniżej 9 miesięcy) trwało dotarcie na Antarktydę pływających obiektów z Macquarie Island (na południe od Nowej Zelandii). Najdłużej podróżowały obiekty pochodzące z Ameryki Południowej.

Udało się również ustalić, które regiony wybrzeży Antarktyki są najbardziej narażone na przybycie gatunków inwazyjnych.

Większość unoszących się na wodzie obiektów trafia w rejon przylądka Półwyspu Antarktycznego, najdalej na północ wysuniętej części Antarktydy, gdzie temperatura oceanu jest stosunkowo niska, a lód morski często zanika. Dlatego to miejsce szczególnie sprzyja gatunkom inwazyjnym.

Dramatyczne zmniejszanie się powierzchni lodu morskiego wokół Antarktydy w ostatnich latach sprawia, że napływ obcych gatunków stał się istotnym problemem.

"Lód morski ma silne działanie ścierające, dlatego działa on jak bariera uniemożliwiająca wielu obcym gatunkom zasiedlenie Antarktyki" - wskazała kierująca badaniami dr Hannah R. S. Dawson (obecnie pracuje na University of Tasmania).

"Jeśli nadal będzie ubywać lodu otaczającego Antarktydę, organizmom żywym unoszącym się na powierzchni morza lub też przyczepionym do unoszących się na wodzie obiektów łatwiej będzie kolonizować ten kontynent, co może mieć znaczący wpływ na ekosystemy" - dodała.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja pomogła odkryć 160 tys. wirusów

  • Fot. Adobe Stock

    Alkohol może powodować arytmię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera