Pająki używają świetlików jako przynęty

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pająki z rodziny krzyżakowatych wykorzystują samce świetlików do przywabiania ofiar – informuje pismo „Current Biology”.

Xinhua Fu z Huazhong Agricultural University w Chinach zauważył, że w sieciach pająków Araneus ventricosus można znaleźć samce świetlików (Abscondita terminalis), ale nie samice tego gatunku. Przypuszczał, że samce są w jakiś sposób wabione do pułapki.

Zarówno samce, jak i samice tego gatunku świetlika używają migających sygnałów świetlnych podczas zalotów. Wabiące samce błyskają szybko, natomiast chętne samice - powoli.

Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów na terenach rolniczych w prowincji Hubei (Chiny). Obserwowano 161 pajęczyn (tylko w części z nich obecne były pająki).

W każdej sieci umieszczony został samiec świetlika - przy czym odwłoki części z nich zostały zaczernione atramentem, aby nie świeciły. Jak się okazało, sieci z pająkiem i swobodnie migającym świetlikiem przyciągały więcej samców świetlików w porównaniu do sieci bez pająków lub z samymi niemigoczącymi świetlikami.

Samce świetlików zaplątane w sieć zajętą przez pająki wysyłały nietypowy sygnał świetlny - jeden impuls zamiast dwóch. Taki sygnał wyglądał jakby pochodził od samicy. Natomiast świetliki które wpadły w pustą sieć nadal migały "po męsku".

Zdaniem autorów badania pająki manipulują sygnałami samców świetlików, aby naśladować sygnały samic i zwabić kolejne samce szukające partnerek. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób pająk zmienia sygnały swojej unieruchomionej ofiary. Możliwe, że chodzi o działanie jadu pająka – lub o samo ukąszenie. Naukowcy planują sprawdzenie, czy inne pająki zjadające świetliki stosują podobną taktykę.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sondy kosmiczne pokazały, skąd wiatr słoneczny ma energię

  • EPA/MAXIM SHIPENKOV 11.09.2024

    Statek kosmiczny Sojuz dotarł na ISS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera