Hiszpania/ W Andaluzji rozprzestrzeniają się dwie groźne choroby wirusowe; zmarło dwoje pacjentów

komar roznoszący m.in. gorączkę zachodniego Nilu; Adobe Stock
komar roznoszący m.in. gorączkę zachodniego Nilu; Adobe Stock

W Andaluzji, na południu Hiszpanii, rozprzestrzeniają się dwie groźne choroby wirusowe, rzadkie dla tego regionu Europy: gorączka krwotoczna krymsko-kongijska oraz gorączka zachodniego Nilu. Na tę drugą zmarło już dwoje pacjentów.

Z danych regionalnej służby zdrowia (SAS) wynika, że do piątku na gorączkę zachodniego Nilu zapadło co najmniej 26 osób we wspólnocie autonomicznej Andaluzji.

Według dyrekcji SAS liczba zachorowań może być znacznie większa, gdyż w 80 proc. przypadków choroba ta, przenoszona przez komary z gatunku Aedes albopictus, jest bezobjawowa, ale w najpoważniejszych przypadkach może wywołać zapalenie mózgu lub opon mózgowych.

W poniedziałek grupa kilkuset osób protestowała pod siedzibą rządu wspólnoty autonomicznej Andaluzji w Sewilli, domagając się zwiększenia działań w zwalczaniu tej rzadkiej w Europie choroby.

Tymczasem w piątek rano regionalne służby sanitarne wydały alert dotyczący innej groźnej choroby wirusowej, która pojawiła się w Andaluzji, gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej.

Sprecyzowano, że w szpitalu Virgen del Rocio w Sewilli przebywa 46-letni pacjent z silnymi objawami tej choroby, wywoływanej przez wirusa CCHF przenoszonego głównie przez kleszcze.

Najbardziej typowymi symptomami tej groźnej choroby zakaźnej są bóle głowy i stawów, wysoka gorączka oraz wymioty. Wraz z rozwojem schorzenia u pacjentów nasilają się też krwotoki.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA/ Mimo wykrycia awarii misja Europa Clipper została dopuszczona do startu

  • 07.04.2021 EPA/CHRISTIAN BRUNA

    Astronomowie: sieć satelitów Starlink zakłóca pracę radioteleskopów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera