NASA opóźnia misję Crew-9 z udziałem astronautów o ponad miesiąc

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Start misji Crew-9 z czworgiem astronautów na pokładzie odbędzie się nie wcześniej niż 24 września – podał w środę Reuters, powołując się na oświadczenie NASA. Opóźnienie wynika z problemów ze statkiem kosmicznym Boeing Starliner, który pozostaje zadokowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Pierwotnie start misji planowany był na 18 sierpnia.

Jak podaje NASA, ta korekta harmonogramu lotu sprawi, że inżynierowie będą mieć więcej czasu na analizę i rozwiązanie problemów ze statkiem kosmicznym Boeing Starliner, który pozostaje zadokowany na ISS.

Dwoje astronautów NASA, Barry "Butch" Wilmore - dowódca misji, i Sunita "Suni" Williams, dotarło do stacji kosmicznej 6 czerwca. Podczas ich lotu doszło do wycieku helu, a awarii uległo pięć z 28 silników. Tuż przed dokowaniem kapsuły astronautom udało się uruchomić dwa z nich.

Obecnie Boeing i NASA starają się naprawić szereg problemów z układem napędowym statku. Wciąż pojawiają się wątpliwości czy Starliner zapewni bezpieczny powrót załogi. NASA analizuje czy astronauci wrócą kapsułą Crew Dragon.

Amerykanie mieli przybywać na stacji przez tydzień. Para astronautów przebywa na stacji już 62 dni.

W oświadczeniu NASA czytamy, że "nie podjęto żadnych decyzji dotyczących powrotu Starlinera".

Reuters podał, że opóźnienie misji kosztowało Boeinga 125 mln dol., co zwiększyło łączną stratę firmy do 1,6 mld dol. licząc od 2016 r.

W misji Crew-9 ma wziąć udział załoga składająca się z astronautów NASA geobiolożki Zenę Cardman, inżyniera Nicka Hague i inżynierki Stephanie Wilson oraz kosmonauty Roskosmosu Aleksandra Gorbunowa. (PAP)

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera