Tyranozaur był znacznie cięższy niż dotąd szacowano

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Duże dinozaury były jeszcze cięższe, niż dotąd przypuszczano - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Ecology and Evoiution".

Na przykład najbardziej masywny tyranozaur był cięższy o 70 proc. w porównaniu z dotychczasowymi szacunkami - uważają brytyjscy i kanadyjscy naukowcy, którzy oparli swoje wnioski na badaniach z użyciem modelowania komputerowego.

Wiele gatunków dinozaurów znanych jest z pojedynczych skamieniałości. Nie muszą to być zatem okazy największych osobników danego gatunku. Pozostaje zatem pytanie, jak duże mogły być największe osobniki.

Do badań wybrano gatunek Tyrannosaurus rex, ponieważ znany jest z wielu skamieniałości.

Wahania wielkości ciała u osobników dorosłych, nadal słabo znane u tyranozaurów, zostały wymodelowane z różnicami płci i bez nich. Naukowcy opierali się na przykładzie aligatorów, wybranych ze względu na ich duże rozmiary i bliskie pokrewieństwo z dinozaurami.

Paleontolodzy doszli do wniosku, że największe znane skamieniałości tyranozaura prawdopodobnie mieszczą się w 99. percentylu, czyli reprezentują górny jeden proc. wielkości ciała. Żeby jednak znaleźć okaz w górnych 99,99 proc. (jeden na dziesięć tysięcy osobników), naukowcy musieliby wydobywać skamieniałości przez kolejne 1000 lat, uwzględniając obecne tempo.

Model komputerowy sugeruje, że największy tyranozaur, który żył na Ziemi, był o 70 proc. cięższy niż największy odkryty dotąd okaz. Ważyłby zatem 15 ton, w porównaniu z wagą 8,8 ton największego znanego tyranozaura, i mierzyłby 15 m, w porównaniu z długością wynoszącą 12 m największego znanego osobnika.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera