2-3 października w Katowicach dwudniowa konferencja PRECOP 29

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP 29 w Baku, 2-3 października w Katowicach odbędzie się konferencja PRECOP 29, poświęcona zmianom klimatycznych w kontekście sytuacji na świecie, transformacji energetycznej i odchodzenia od paliw kopalnych.

Przed sześcioma laty Katowice były gospodarzem 24. sesji szczytu klimatycznego ONZ. Teraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które w grudniu 2018 r. gościło ok. 20 tys. uczestników COP24 z prawie 200 krajów, po raz trzeci odbędzie się dwudniowa konferencja poprzedzająca spotkanie zaplanowane między 11 a 22 listopada w Azerbejdżanie.

Współorganizatorem przedsięwzięcia, obok katowickiej Grupy PTWP, jest UN Global Compact - największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes, powołana w 2000 r. przez sekretarza generalnego ONZ. Zaangażowana w przygotowanie PRECOP 29 w Katowicach organizacja UN Global Compact Network Poland to sekretariat polskich członków UNGC oraz akcelerator programów i działań lokalnych.

Jak przekazali w czwartek organizatorzy konferencji, wśród wiodących celów PRECOP 29 jest wypracowanie, w toku debat i dyskusji, wspólnego stanowiska różnych środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy biznesowej, wobec najważniejszych tematów omawianych podczas corocznych szczytów klimatycznych.

W tym roku uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wystąpień ekspertów z międzynarodowych agend ONZ, polskich i zagranicznych polityków, naukowców oraz przedstawicieli odpowiedzialnego biznesu. W programie konferencji przewidziano 10 nurtów tematycznych; będą to m.in. transformacja energetyczna, zielone finansowanie, gospodarka o obiegu zamkniętym, dekarbonizacja przemysłu, raportowanie ESG, bioróżnorodność czy edukacja klimatyczna.

W debacie pojawią się też wątki nawiązujące do ubiegłorocznego szczytu w Dubaju, czyli omówienie postępów w realizacji celów klimatycznych zgodnych z Porozumieniem paryskim, uzgodnienie globalnych celów transformacji sektora energetycznego oraz sposobów finansowania tych zmian.

Tegoroczną nowością będzie projekt Climate Talks, czyli dynamiczna formuła wystąpień gości specjalnych: dyplomatów, naukowców i aktywistów. Na otwartej scenie odbędą się rozmowy m.in. o Agendzie 2030, roli aktywistów w walce ze zmianami klimatu, technologii kosmicznej, która może przeciwdziałać tej katastrofie oraz o zrównoważonej modzie i handlu.

Podczas wydarzenia po raz kolejny wręczone zostaną nagrody „Green Changer”, przyznawane osobom, autorom projektów i instytucjom. To wyróżnienia za działania promujące aktywność na rzecz klimatu i zrównoważonego stylu życia, a także przedsięwzięcia, projekty i pomysły służące w praktyczny i wymierny sposób środowisku i ochronie klimatu.

„Bez zrównoważonej transformacji globalnego systemu gospodarczego nie będziemy w stanie zrealizować postanowień Agendy ONZ 2030 i celów klimatycznych zawartych w Porozumieniu paryskim. Zaangażowanie sektora prywatnego w realizację polityk klimatycznych ONZ jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek” - ocenił przedstawiciel krajowy i dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland, Kamil Wyszkowski.

Katowice będą gospodarzem tej największej biznesowej konferencji klimatycznej w tej części Europy po raz trzeci. Jak powiedział prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik, ugruntowała ona już swoją pozycję jako jedno z najważniejszych wydarzeń dla tych, którym losy planety nie są obojętne. „Będziemy gościli przedstawicieli i przedstawicielki ONZ, biznesu, nauki, aktywistów klimatycznych i administracji publicznej, a w tym roku także wspaniałych artystów” - wskazał Kuśpik.

Po raz pierwszy bowiem konferencji towarzyszyć ma koncert. 2 października na scenie w katowickim Spodku staną: Matylda/Łukasiewicz oraz Maria Peszek, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Błażej Król, Justyna Święs i Abradab. Intermedialne wydarzenie „EARTH 2.0. Był sobie człowiek” ma być artystyczną interpretacją największych wyzwań współczesności. Bilety na koncert są już dostępne.

Otwarta rejestracja na konferencję ruszy w sierpniu br. i będzie dostępna na stronie: https://www.precop.pl/pl/. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, gdzie odbędzie się konferencja, to arena takich wydarzeń jak doroczny Europejski Kongres Gospodarczy, mistrzostwa gier komputerowych Intel Extreme Masters, Szczyt Cyfrowy ONZ (IGF 2021) czy Światowe Forum Miejskie (WUF 11).(PAP)

mtb/ malk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Minister nauki Dariusz Wieczorek (aldg) PAP/Jarek Praszkiewicz

    Kontrowersje wokół ministra Wieczorka - od IDEAS NCBR po oświadczenie majątkowe

  • Minister nauki Dariusz Wieczorek (ad) PAP/Paweł Supernak

    Dariusz Wieczorek poinformował w czwartek, że złożył rezygnację z funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera