Uczelnie i instytucje

Łódź/ Psychologia, informatyka i zarządzanie najpopularniejsze wśród kandydatów na studia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Psychologia, biologia kryminalistyczna oraz marketing na Uniwersytecie Łódzkim oraz kierunki związane z informatyką i zarządzaniem na Politechnice Łódzkiej były w tym roku najczęściej wybierane podczas pierwszego etapu rekrutacji na największych publicznych uczelniach wyższych w Łodzi.

W tym roku o możliwość studiowania na Uniwersytecie Łódzkim ubiegało się ponad 11 tys. kandydatów. Wśród proponowanych kierunków największą popularnością - niezmiennie od lat - cieszyła się psychologia, na której na jedno miejsce przypadało 15 chętnych. Pozostałe hity rekrutacji to biologia kryminalistyczna – 10 osób na miejsce, marketing - prawie 9 osób, filologia angielska, Business Management, zarządzanie - po 8 osób na każdym kierunku, dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji – 7 osób.

Poza tym po 5-6 kandydatów na miejsce przypadało na kierunkach: stosunki międzynarodowe, nowe media i kultura cyfrowa, produkcja teatralna i organizacja widowisk, finanse i inwestycje, filologia hiszpańska z językiem angielskim, wychowanie fizyczne i zdrowotne, analityka biznesu, twórcze pisanie.

Nowością na liście kierunków na UŁ jest w tym roku biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania UŁ, który posiada akredytację Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.

Jak podała Iwona Ptaszek-Zielińska z Centrum Komunikacji i PR Uniwersytetu Łódzkiego, do 18 lipca na indywidualnych kontach kandydatów w systemie rekrutacyjnym zostaną opublikowane wyniki kwalifikacji. Pomiędzy 19 i 23 lipca należy złożyć wymagane dokumenty w wersji papierowej. Wszystkie zakwalifikowane osoby, które w tym terminie dopełnią wymaganych formalności zostaną przyjęte na studia, a ich listę poznamy do 31 lipca.

Druga tura rekrutacji na UŁ wystartuje 1 sierpnia i będzie obejmować te kierunki, na których nie zostanie wypełniony limit miejsc w terminie podstawowym. Wciąż trwa nabór na studia stacjonarne II stopnia, a rekrutacja na studia niestacjonarne I i II stopnia ruszy 29 lipca.

Politechnika Łódzka przygotowała dla kandydatów na studia pierwszego stopnia niemal 3,8 tys. miejsc na 55 kierunkach na studiach stacjonarnych oraz 385 miejsc na 8 kierunkach studiów niestacjonarnych. Zgłosiło się prawie 5 tys. unikatowych kandydatów, a biorąc pod uwagę możliwość wskazania 4 kierunków było ich 9,6 tys.

"Największą popularnością cieszyły się kierunki związane z informatyką i z zarządzaniem, szczególnie te prowadzone w języku angielskim, a także automatyka i robotyka oraz logistyka" - przekazała rzeczniczka PŁ dr inż. Ewa Chojnacka.

Najtrudniej - i to także utrzymujący się od lat trend na PŁ - będzie się dostać na kierunki prowadzone w języku angielskim. Wśród liderów popularności są Computer Science - 9 chętnych na każde miejsce oraz Business Studies – 9,2. Trzecie miejsce zajmuje Society and Technology (ścieżka angielska), które ma 7,2 wskazań. Ponad 5 chętnych na miejsce odnotowały: Information Technology oraz Business, Mathematical Methods in Data Analysis. Kolejne są kierunki Biomedical Engineering and Technologies oraz Modelling and Data Science.

Jeśli chodzi o popularność kierunków prowadzonych w języku polskim, to na pierwszym miejscu utrzymuje się automatyka i robotyka, a dalej następują: logistyka, zarządzanie oraz marketing w przemyśle, informatyka, informatyka stosowana, zarządzanie i inżynieria produkcji, a także architektura.

W tym roku Politechnika zaproponowała trzy nowości. Są to kierunki: tekstronika (nowa dziedzina wiedzy, która wyodrębniła się z takich obszarów nauki jak elektronika, włókiennictwo, automatyka oraz informatyka), inżynieria procesów przemysłowych, materiały i technologie przyszłości; z największym zainteresowaniem kandydatów spotkał się ten ostatni.

Listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia oraz listy rezerwowe na PŁ zostaną ogłoszone 20 lipca. Osoby z list rezerwowych będą mogły, w zależności od wyników, uzupełnić listy przyjętych, co będzie widoczne w kolejnych przetasowaniach list, a cały proces związany z I turą rekrutacji zakończy się 31 lipca. Osoby, które nie zobaczą swoich nazwisk na listach, będą mogły przystąpić do II tury rekrutacji, która rozpocznie się 3 września.(PAP)

Nauka w Polsce,  Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera