Japonia/ Rekordowa liczba ponad 19 tys. osób chorych na demencję zaginęła w 2023 r.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zaginięcie ponad 19 tys. osób, u których zdiagnozowano lub podejrzewano demencję, zgłoszono w 2023 roku w Japonii - podał w czwartek nadawca NHK. To rekordowa liczba, która wskazuje na zwyżkowy trend związany ze starzeniem się japońskiego społeczeństwa.

Raport Agencji Policji Państwowej ujawnił, że w 95 proc. z 19 039 zgłoszonych przypadków zaginione osoby zostały odnalezione, najczęściej w ciągu doby od zgłoszenia.

W 71 przypadkach w odnalezieniu zaginionych pomógł nadajnik GPS przymocowany do odzieży. Poszukiwania kolejnych 502 osób zakończyły się odnalezieniem zwłok, a 250 spraw jest nadal nierozwiązanych.

To o 330 więcej zgłoszeń w porównaniu z 2022 rokiem i o 1,8 razy więcej niż dekadę temu - podkreślił NHK.

W opublikowanym w maju raporcie ministerstwa zdrowia podano, że w 2022 r. na demencję cierpiało ponad 4,4 mln z ok. 125 mln mieszkańców Japonii. Według prognoz grupy eksperckiej wraz ze starzeniem się społeczeństwa liczba osób w wieku 65 lat lub starszych z demencją wzrośnie do ok. 6,45 mln w 2060 r.

Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera