Chiny/ Sonda Chang'e sprowadziła blisko dwa kilogramy próbek z niewidocznej strony Księżyca

25.06.2024 EPA/XINHUA / LIAN ZHEN
25.06.2024 EPA/XINHUA / LIAN ZHEN

Chińska sonda Chang'e 6 sprowadziła prawie dwa kilogramy materiału badawczego ze strony Księżyca niewidocznej z Ziemi - podała chińska agencja prasowa Xinhua. Ich analiza ma pomóc naukowcom lepiej poznać pochodzenie i strukturę Księżyca.

Próbki o masie 1935,3 g zebrane przez bezzałogową sondę Chang'e-6 zostały przekazane chińskim zespołom badawczym podczas ceremonii, która odbyła się w piątek w Pekinie.

Po starcie z kosmodromu Wenchang na wybrzeżu południowej prowincji Hainan 3 maja, sonda Chang'e-6 wylądowała 2 czerwca w basenie uderzeniowym Biegun Południowy – Aitken po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca, skąd pobrała próbki księżycowego pyłu i skał. Lądowanie modułu powrotnego miało miejsce 25 czerwca na terenie Mongolii Wewnętrznej.

Fot. Infografika PAP

W ostatnich latach Chiny przeprowadziły wiele udanych misji na Księżyc, pobierając próbki z widocznej z Ziemi strony Księżyca za pomocą sondy Chang’e 5. Naukowcy liczą, że dzięki analizie przywiezionych ostatnio materiałów dowiedzą się więcej o różnicach geologicznych po obu stronach Księżyca.

Amerykańskie i sowieckie księżycowe misje pobierały próbki wyłącznie z widocznej strony naturalnego satelity Ziemi.

Celem Pekinu jest przeprowadzenie załogowego lądowania na Księżycu przed 2030 rokiem i ukończenie księżycowej bazy badawczej do 2035 r.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • RAVEN, źródło: Alain Herzog

    Zbudowali drona z nogami jak wrona

  • Adobe Stock

    Nowo odkryte neurony odbierają apetyt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera