W. Brytania/ BBC: żyjące na wolności szympansy wyszukują lecznicze rośliny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Żyjące na wolności szympansy wyszukują rośliny, mające działanie przeciwbólowe i antybakteryjne - twierdzą naukowcy, którzy prowadzili obserwacje w ugandyjskich lasach. Zdaniem badaczy dzięki obserwacji szympansów ludzie mogą odkryć nowe leki - poinformował w piątek serwis BBC.

Naukowcy w Rezerwacie Leśnym Budongo w Ugandzie, leżącej we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii, wyszukiwali szympansy, które wykazywały objawy choroby czy urazu i sprawdzali, po jakie rośliny sięgały cierpiące zwierzęta. Interesowały ich zwłaszcza przypadki, w których szympansy wyszukiwały rośliny, których nie ma w ich codziennej diecie - np. skórki owoców czy kory drzew.

"Szukaliśmy zachowań wskazujących, że konkretne rośliny mogą mieć właściwości lecznicze" – powiedziała brytyjskiemu portalowi dr Elodie Freymann z uniwersytetu w Oxfordzie. "Nie możemy przebadać wszystkich roślin w tych lasach. Dlaczego więc nie przetestować roślin, których szukają szympansy?"

W ciągu wielomiesięcznych obserwacji badacze pobrali 17 próbek 13 różnych gatunków roślin. Okazało się, że blisko 90 proc. zawierało substancje przeciwbakteryjne, a jedna trzecia miała również właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że mogły zmniejszać ból i przyspieszać gojenie ran.

Dr. Freymann opisała jeden z przypadków chorych zwierząt. Szympans miał na przednim ramieniu ranę, nie mógł używać do chodzenia rąk. Podczas gdy inne zwierzęta spokojnie żerowały, ranny szympans pokuśtykał na poszukiwania. "Był jedynym szympansem, który wyszukiwał i zjadał paprocie". Okazało się, że paproć - christella parasitica - ma silne właściwości przeciwzapalne. Po kilku dniach samoleczenia szympans znów zaczął używać ręki.

Także inne obserwowane zwierzęta całkowicie wyzdrowiały, choć dr. Freymann zastrzega, że nie można jednoznacznie udowodnić, że odzyskały zdrowie dlatego, że jadły lecznicze rośliny. Jednak jej zdaniem praca w Ugandzie dowiodła, że obserwując żyjące na wolności gatunki można zdobyć nową wiedzę medyczną. Obserwacje - stwierdziła - podkreśliły też konieczność "zachowania leśnych aptek dla przyszłych pokoleń". (PAP)

os/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera