PIE: Polska z wysokim odsetkiem kobiet pracujących w branży naukowo-technologicznej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polska jest jednym z państw z najwyższym odsetkiem kobiet w branży naukowo-technologicznej - poinformował w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. W trzech makroregionach naszego kraju przekracza on 58 proc., przy europejskiej średniej 52 proc. - podano.

W opublikowanym w czwartek "Tygodniku Gospodarczym PIE" Instytut poinformował, że na prawie 80 mln osób zatrudnionych w UE w branży naukowo-technologicznej w 2023 roku 52 proc. stanowiły kobiety.

"Według danych Eurostatu, które podawane są dla tzw. makroregionów UE, Polska jest jednym z państw o najwyższym odsetku kobiet w branży naukowo-technologicznej" - podał PIE. Dodał jednocześnie, że w trzech polskich makroregionach odsetek kobiet w sektorze przekroczył 58 proc. Chodzi o makroregiony: centralny (województwa łódzkie i świętokrzyskie), gdzie było to 60,59 proc.; wschodni (województwa podlaskie, lubelskie i podkarpackie) - 59,70 proc. oraz północny (województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie) - 59,58 proc.

Wśród innych regionów UE o tak wysokim odsetku wymieniono m.in.: Litwę, Łotwę czy Estonię. Z kolei wśród regionów z najmniejszym odsetkiem kobiet wskazano Maltę oraz Włochy - w obu tych krajach było to mniej niż 50 proc. Dla porównania, w makroregionie mazowieckim z najniższym wynikiem w skali Polski, odsetek ten wynosi 54,97 proc.

Według przywołanych przez autorów badań, na liczbę kobiet w sektorze naukowo-technologicznym w Europie Wschodniej wpływ miała ideologia komunistyczna; we Wschodnich Niemczech również zaobserwowano wyższy odsetek kobiet niż w Niemczech Zachodnich. Na większy odsetek kobiet w sektorze naukowo-technologicznym na terenach dawnych krajów bloku wschodniego wpłynęły również takie czynniki jak: inne wzorce społeczne płci, zachęcanie kobiet do wybierania kariery inżynierskiej oraz większe wsparcie w godzeniu opieki nad dzieckiem i pracy zawodowej.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. Zajmuje się makroekonomią, energetyką i klimatem, handlem zagranicznym, prognozami gospodarczymi, gospodarką cyfrową i ekonomią behawioralną. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP)

grg/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: gry opowiadają nam o nas samych

  • Fot. Adobe Stock

    Dr Tomasz Lasocki: edukacja ludzi w wieku produkcyjnym sposobem na walkę z kryzysem demograficznym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera