Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski
13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

Profesor Jacek Moll - wieloletni szef Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi - odebrał w środę tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Przed podjęciem studiów lekarskich Jacek Moll ukończył Wydział Mechaniczny PŁ, uzyskując tytuł magistra inżyniera.

To właśnie Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej zwrócił się do Senatu uczelni o przyznanie honorowego tytułu dla swojego absolwenta. Politechnika Łódzka jest pierwszą uczelnią, która przyznała Jackowi Mollowi doktorat honorowy.

"To wizjoner kardiochirurgii dziecięcej, nowatorski kardiochirurg, wykorzystujący w medycynie wiedzę techniczną zdobytą dzięki nauce na Politechnice Łódzkiej. Doceniamy postawę dobrego, wielkiego człowieka, który całe życie służy innym. Jesteśmy dumni, że należy pan do rodziny Politechniki Łódzkiej" - powiedział prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej podczas uroczystości nadania Jackowi Mollowi tytułu doktora honoris causa PŁ.

Rektor zacytował słowa profesora, że jeśli zna się zasady przepływu płynów, znacznie łatwiej zrozumieć, jak funkcjonuje układ krążenia człowieka. Nauka na uczelni technicznej miała być atutem profesora w karierze medycznej. Jacek Moll korzystał z tej wiedzy.

Uczestniczył w badaniach dotyczących pokrywania powierzchni nanokrystalicznym diamentem z wykorzystaniem ich dla potrzeb medycyny w Politechnice Łódzkiej. Brał także udział w interdyscyplinarnym projekcie budowy polskiej sztucznej zastawki serca.

W swojej pracy uczestniczył w około 15 tys. operacji, a około 10 tys. wykonał osobiście. Dzięki wiedzy technicznej wprowadzał nowatorskie metody w kardiochirurgii. W 2019 roku dokonał spektakularnej operacji dziecka, własnoręcznie szyjąc zastawkę serca podczas operacji, ratując życie pacjenta.

Profesor Jacek Moll urodził się w Poznaniu. Jest profesorem nauk medycznych, ale też inżynierem mechanikiem. Ukończył Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej i w 1974 r. zdobył tytuł magistra inżyniera, a następnie Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie w 1981 r. uzyskał dyplom lekarza. Jest jednym z twórców kardiochirurgii dziecięcej w Polsce.

W 1987 r. w Akademii Medycznej w Łodzi obronił doktorat na podstawie pracy „Badania doświadczalne nad ograniczeniem wielkości zawału u psa poprzez selektywną arterializację żył serca”, a dwa lata później uzyskał stopień doktora habilitowanego w oparciu o rozprawę „Korekcja anatomiczna w przełożeniu wielkich pni tętniczych u noworodków i niemowląt z zastosowaniem własnych modyfikacji chirurgicznych”.

W 1987 r. zaczął również pracę w Klinice Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej, pod kierunkiem Zbigniewa Religi. Obejmując stanowisko kierownika Kliniki Kardiochirurgii ICZMP w Łodzi w wieku 41 lat stał się najmłodszym szefem kliniki kardiochirurgii w Polsce.

Prof. Jacek Moll ma trzy córki i syna. Pochodzi z rodziny z tradycjami medycznymi. Jego ojciec, prof. Jan Moll także był kardiochirurgiem. Drogą ojca podąża jego syn Maciej.

Jacek Moll jest honorowym obywatelem Miasta Łodzi i województwa łódzkiego oraz - razem z żoną, prof. Jadwigą Moll - kawalerem Orderu Uśmiechu i kawalerem watykańskiego Krzyża „Pro Ecclesia et Pontifice” za zasługi dla Kościoła powszechnego i lokalnego.

Znany ze skromności i subtelnego dowcipu profesor dziękując swoim mentorom, profesorom, ludziom, którzy wywarli wpływ na jego życie zawodowe podziękował też... swoim wnukom - za to, że dzięki nim nauczył się korzystać z programu Power Point. "Dzięki wnukom sam wykonałem prezentację do wykładu, który wygłosiłem" - przyznał profesor. (PAP)

Nauka w Polsce, Marek Juśkiewicz

jus/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera