UE/ Państwa zdecydowały o wykorzystaniu superkomputerów do rozwoju AI

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Państwa UE finalnie poparły w poniedziałek rozporządzenie o wykorzystaniu superkomputerów do rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Europa musi być liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), aby pozostać konkurencyjna na arenie międzynarodowej - powiedział minister Belgii ds. badań i innowacji Willy Borsus.

"Dzięki przyjętemu dziś rozporządzeniu wyposażymy naszych badaczy, start-upy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w potężne narzędzia do rozwijania najnowocześniejszych projektów AI w UE" - podkreślił Borsus. Belgia sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE.

Superkomputery, potrzebne do przetwarzania coraz większych ilości danych, są wykorzystywane w wielu dziedzinach, od opieki zdrowotnej i odnawialnych źródeł energii po bezpieczeństwo samochodów czy cyberbezpieczeństwo.

W 2018 r. państwa UE ustanowiły Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC). To struktura prawna i finansowa, w ramach której połączone zostały zasoby państw europejskich w budowie światowej klasy superkomputerów, a także we wspieraniu badań i innowacji w tej dziedzinie realizowanych przez środowiska akademickie, firmy i przemysł.

W projekcie bierze udział m.in. Polska. Celem jest, aby UE stała się światowym liderem w dziedzinie obliczeń superkomputerowych.

W poniedziałek unijni ministrowie poparli rozporządzenie, które przedsięwzięciu dodaje nowy cel: wykorzystanie obliczeń superkomputerowych na potrzeby AI. Przewiduje ono, że superkomputery będą używane, aby opracowywać, testować i walidować wielkoskalowe modele AI ogólnego przeznaczenia i nowe zastosowania sztucznej inteligencji. Dostęp do superkomputerów dla potrzeb rozwoju sztucznej inteligencji będą miały przede wszystkim start-upy oraz MŚP.

Obecnie w ramach EuroHPC wykorzystywanych jest dziewięć superkomputerów, zlokalizowanych w różnych miejscach Europy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera