Uczelnie i instytucje

Opole/ Minister Wieczorek: chcemy usłyszeć opinie środowiska

, 17.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (3L), rektor UO Marek Masnyk (2L), rektoelekt UO Jacek Lipok (L) i wojewoda opolski Monika Jurek (P) podczas spotkania z rektorami opolskich uczelni wyższych na Uniwersytecie Opolskim. PAP/Krzysztof Świderski
, 17.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (3L), rektor UO Marek Masnyk (2L), rektoelekt UO Jacek Lipok (L) i wojewoda opolski Monika Jurek (P) podczas spotkania z rektorami opolskich uczelni wyższych na Uniwersytecie Opolskim. PAP/Krzysztof Świderski

W poniedziałek minister nauki Dariusz Wieczorek spotkał się z władzami opolskich uczelni oraz przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej. Jak wyjaśnił, chce wysłuchać opinii środowiska przed nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym.

Opole to już kolejne miasto akademickie, w którym minister Dariusz Wieczorek spotyka się z przedstawicielami władz uczelni przed złożeniem projektu noweli ustawy o szkolnictwie wyższym do Sejmu. Zdaniem ministra małe ośrodki, takie jak Opole, mierzą się ze specyficznymi problemami.

"Województwo opolskie jest środowiskiem, które wokół ma wielkie ośrodki, dlatego musicie mocno zabiegać o studenta. Ale świetnie wam to wychodzi. Możecie być dumni z wyników i tego wszystkiego, co tutaj się dzieje" - powiedział minister podczas konferencji prasowej.

Podobnie jak podczas spotkania w Rzeszowie, minister zachęcał do łączenia uczelni, w zamian za co mogą one liczyć na zwiększone subwencje. Zdaniem rektora Politechniki Opolskiej prof. Marcina Lorenca, w przypadku Opola trudno mówić o łączeniu politechniki z uniwersytetem.

"Ministerstwo zachęca do łączenia uczelni, ale warto podkreślić, co dzisiaj pan minister mówił na spotkaniu, że powinny się łączyć szkoły wyższe o podobnych profilach, podobnych potencjałach. Jeżeli w danym mieście mamy np. dwa uniwersytety, to one powinny rozważyć kwestię połączenia. W przypadku Opola uniwersytet i politechnika to zupełnie różne uczelnie. Inną sprawą jest kwestia głębszej współpracy pomiędzy uczelniami, czyli np. wyeliminowanie prowadzenia takich samych kierunków studiów" - uznał prof. Lorenc.(PAP)

Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera