Uczelnie i instytucje

Prof. Anetta Undas została przewodniczącą Rady NCN

Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Prof. Anetta Undas została wybrana na przewodniczącą Rady Narodowego Centrum Nauki (NCN). Będzie kierowała pracami tego gremium do grudnia 2024 r. - poinformowało NCN.

Dotychczasowy przewodniczący Rady NCN prof. Robert Hasterok, który kierował jej pracami od grudnia 2022 r., zrezygnował z pełnionej funkcji - podało NCN.

Rada NCN, jak przypomniano w notce dla mediów, określa priorytetowe obszary badań podstawowych zgodne ze strategią rozwoju kraju, ustala warunki przeprowadzania konkursów na projekty badawcze i wysokość środków na nie przeznaczonych, a także ogłasza konkursy na stypendia doktorskie i staże po uzyskaniu stopnia naukowego doktora. Wybiera również członków zespołów ekspertów oceniających wnioski o finansowanie projektów badawczych i ogłasza konkursy na stanowisko dyrektora NCN.

Radę tworzą 24 osoby - badaczki i badacze, powoływani przez ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. Członkowie rady są wybierani są na czteroletnie kadencje, a połowa jej składu wymienia się co dwa lata. Nabór kandydatów do rady w kadencji 2024-2028 ma zostać ogłoszony przez MNiSW w najbliższych tygodniach. Informacje na ten temat publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej resortu nauki.

Prof. Anetta Undas jest lekarzem chorób wewnętrznych, specjalistką w zakresie diagnostyki i leczenia chorób zakrzepowo-zatorowych. "Jej zainteresowania naukowe dotyczą genetycznej i środowiskowej regulacji krzepnięcia krwi i miażdżycy na pograniczu nauk podstawowych i klinicznych. Zidentyfikowała nowy czynnik ryzyka tętniczych i żylnych epizodów zakrzepowo-zatorowych, tj. prozakrzepowe właściwości fibryny. Stworzyła unikatowy ośrodek badań nad fibryną. Charakteryzuje rzadkie trombofilie występujące w Polsce" - podało NCN.

Badaczka kieruje Zakładem Chorób Zatorowo-Zakrzepowych Instytutu Kardiologii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Jest członkiem korespondentem PAU i PAN oraz Academia Europea. Wielokrotnie kierowała pracami zespołów ekspertów NCN, była panelistką European Research Council. Członkinią Rady NCN jest od 2016 r.(PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi: na kierunku lekarsko-dentystycznym 16 chętnych na miejsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera