Uczelnie i instytucje

MNiSW chce, by kształcenie zawodów medycznych było bardziej praktyczne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Do konsultacji publicznych trafiło rozporządzenie ministra nauki, które zakłada, że studia pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne mogą być prowadzone wyłącznie jako studia o profilu praktycznym. Obecnie uczelnie może prowadzić takie kształcenie jako studia o profilu praktycznym lub ogólnoakademickim.

Projekt rozporządzenia ministra nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego do konsultacji społecznych został skierowany 3 czerwca.

Zaproponowano w nim, aby studia pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne mogły być prowadzone wyłącznie jako studia o profilu praktycznym (są to studia ściśle związane z praktycznym wykorzystaniem umiejętności i wiedzy wyniesionej z zajęć - PAP). Obecnie uczelnia ustalając program ma możliwość wyboru profilu tych studiów, co oznacza, że może je prowadzić zarówno jako studia o profilu praktycznym, jak i studia o profilu ogólnoakademickim (są to studia ściśle związane z działalnością naukową danej uczelni - PAP).

Praktyki zawodowe mają odbywać się w pracowni ultrasonograficznej, szpitalnym oddziale ratunkowym, zakładzie medycyny sądowej lub prosektorium szpitalnym oraz oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii z blokiem operacyjnym.

"Projektowane rozwiązanie zakłada ukierunkowanie zajęć na kształtowanie umiejętności praktycznych, co stanowi odpowiedź na oczekiwania rynku pracy" - podkreślono w ocenie skutków regulacji.

W projekcie uszczegółowiony i rozszerzony został także wykaz efektów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej i ratownika medycznego.

Zmiany miałyby wejść w życie od początku roku akademickiego 2024/2025. "Zatem rok akademicki 2023/2024 jest ostatnim rokiem, w którym kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej oraz ratownika medycznego rozpoczęło się na dotychczasowych zasadach i będzie na tych zasadach kontynuowane do zakończenia rozpoczętego cyklu kształcenia" - zaznaczono w opisie projektu. (PAP)

Anita Karwowska

akar/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera