Uczelnie i instytucje

Politechnika Opolska w czołówce uczelni prowadzących badania w obszarze sportu

06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik
06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

Politechnika Opolska i Akademie Wychowania Fizycznego w Gdańsku i Katowicach zostały zakwalifikowane na najnowszą Listę Szanghajską uczelni prowadzących badania naukowe z obszaru sportu - poinformowała w niedzielę Anna Kułynycz, rzecznik prasowy opolskiej uczelni.

Jak przekazała PAP Anna Kułynycz, Politechnika Opolska jako pierwsza uczelnia w regionie znalazła się w prestiżowym zestawieniu Listy Szanghajskiej dla uczelni prowadzących badania z obszaru nauk o kulturze fizycznej: 2023 Global Ranking of Sport Science Schools and Departments. Ranking przedstawia najlepsze uczelnie sportowe świata lub uczelnie posiadające jednostki związane ze sportem.

"Wejście do tego zestawienia jest tym bardziej spektakularne, gdyż Politechnika Opolska jest jedną zaledwie z trzech polskich uczelni w tym prestiżowym rankingu. Pozostałe dwie uczelnie to Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. Wszystkie trzy uczelnie znalazły się wśród 300 najlepszych uczelni świata na pozycjach 201-300" - powiedział prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Władze uczelni przypominają, że w ostatnich latach na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii uruchomiono drugie na świecie laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego, w którym naukowcy na specjalnie zaprojektowanej bieżni badają patomechanizmy stojące za rozwojem przewlekłej niestabilności stawu skokowo-goleniowego. Naukowcy z Politechniki Opolskiej jako pierwsi w Europie rozpoczęli stacjonarną rehabilitację osób, które chorowali na COVID-19, wprowadzając m.in. rehabilitację z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości.

Lista Szanghajska to największy ranking, który ocenia ok. 20 tysięcy uczelni z całego świata. W obszarze inżynierii mechanicznej uczelni oprócz Politechniki Opolskiej, na Liście Szanghajskiej zakwalifikowano jeszcze tylko trzy polskie szkoły wyższe - Politechnikę Gdańską, Politechnikę Lubelską i Politechnikę Wrocławską.(PAP)

Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera