Oceania/ Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 w pobliżu Vanuatu

Vanuatu. Źródło: Adobe Stock
Vanuatu. Źródło: Adobe Stock

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Republikę Vanuatu na południowym Pacyfiku. Brak ostrzeżeń o tsunami oraz doniesień o zniszczeniach.

Według wstępnych ustaleń trzęsienie o magnitudzie 6,4 zostało zarejestrowane w niedzielę w godzinach porannych czasu lokalnego - podało US Geological Survey. Jego epicentrum znajdowało się 83 km na północny zachód od stolicy Republiki Vanuatu, Port Vila, na głębokości 25 kilometrów.

Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku z siedzibą na Hawajach poinformowało, że nie ma ryzyka wystąpienia niszczycielskiej fali. Vanessa Apuary, pracownik hotelu w Port Vila,w rozmowie z Associated Press powiedziała, że wstrząsy nie były duże i nie wyrządziły, według jej wiedzy, żadnych szkód w Port Vila.

Republika Vanuatu – wyspiarskie państwo w Oceanii - położne jest ok. 800 km na północny zachód od Fidżi i na północny wschód od Nowej Kaledonii. Znajduje się na pacyficznym "pierścieniu ognia"- łuku uskoków sejsmicznych wokół Oceanu Spokojnego, gdzie występuje większość trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej na świecie.

Agencje przypominają, że rok temu trzęsienie ziemi o sile 7,7 rok temu spowodowało niewielką falę tsunami, która otarła do Vanuatu, ale nie spowodowała żadnych szkód. (PAP)

san/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: CAMS/ECMWF

    W czwartek i piątek pył saharyjski może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej

  • Wirus małpiej ospy, Adobe Stock

    RPA/ Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera